Quantcast
Channel: Odgovorna | Aska
Viewing all 608 articles
Browse latest View live

Maša i medved su nam otvorili vrata svog sela, evo šta su nam pokazali!

$
0
0

Milioni dece širom sveta obožavaju crtani film “Maša i medved”, a upravo najmlađi Beograđani imali su priliku da uživaju u pustolovinama ove simpatične devojčice i njenog prijatelja medveda u atrijumu “Big Fashion” centra.

U okviru ove besplatne interaktivne  postavke, deca uzrasta od 4 do 9 godina igrali su se na različitim edukativnim radionicama, vežbali su na trampolini, gledali epizode ove crtane serije, ali i  zavirili u Mašin orman i proveli vreme u pravom selu u kome žive njihovi omiljeni crtani drugari. Na kraju pustolovine mališani su se fotografisali sa njihovim omiljenim junacima, originalnim maskotama Maše i medveda.

Ekipa portala Aska bila je takođe u ovo čarobno selo, a ukoliko vi niste uspeli da odvedete svoju decu, pustite im ovaj video, i zavirite zajedno sa njima u najatraktivnije selo za mališane.

Pročitaj još:

 

Gde su nestale vile, princeze i žapci? Upoznajte decu sa zaboravljenim bajkama

Vraćanje u detinjstvo: Roditelji, pustite deci crtaće uz koje ste vi odrastali

 


Da li možete da zamislite praznike bez ovog filma? Sve što niste znali o ostvarenju “Sam u kući”

$
0
0

Od tada do danas, ni jedan praznični filmski maraton nije potpun bez gledanja ovog filma koji je Makoli Kalkin pretvorio u jednog od najdražih dečjih likova svih vremena.

Iako svi već ovaj film više-manje znamo napamet, ovih 10 stvari sigurno niste znali!

Uloga za Kevina napisana je posebno za Makoli Kalkina

Ali to nije sprečilo direktora Krisa Kolumbusa da organizuje audiciju na kojoj se pojavilo više od 100 tinejdžera za ulogu Kevina, ali izgleda da ipak niko nije mogao nadmašiti Makolija.

Makoli nije bio jedini Kalkin koji je glumio u filmu

Ovo verovatno niste znali, ali Makolijev mlađi brat Kieran u filmu je odglumeo Kevinovog bratića, Fulera.

Film "Sam u kući"

Foto: Profimedia

Film drži Ginisov rekord

Nakon što je film pušten, već u prvom vikendu zaradio je vrtoglavih 17.081.997 dolara. Film se zadržao na prvom mestu punih 12 sedmica, a ostao je u top 10 skroz do sledeće godine. Time je proglašen najpoznatijim filmom 1990. i zaradio je Ginisov svetski rekord za najbrže rastuću akcionu komediju na svetu.

“Sam u kući”  je postao tradicija u Poljskoj

Repriziranje filma “Sam u kući” postalo je delom tradicija u Poljskoj, gde se film od 1990. svake godine ponovno prikazuje. U 2011. godini čak pet miliona ljudi gledalo je “Sam u kući”, što ga je učinilo najgledanijom emisijom sezone.

Kuća MekKalisterovih  postala je turistička atrakcija

Smeštena na adresi “671 Lincoln Avenue “u Vinetka, Illinois, ova kuća postala je sveti gral za turiste. Njeni prethodni vlasnici, Džon i Sintija Abendšajn koji su dozvolili snimanje filma na njihovom imanju, kuću su prodali 2012. za čak 1,585 miliona dolara.

Celi film je snimljen u Čikagu

Iako se glavna radnja bazira na tome da je Kevinova porodica u Parizu dok je on sam u kući u Illinoisu, cela produkcija snimljena je u Čikagu. Scene navodno postavljene na pariškom aerodromu ustvari su bile snimane na aerodromu “O’Hare”.

Film "Sam u kući"

Foto: Profimedia

U pravom životu, Hari  i Marv ne bi preživeli sve Kevinove klopke

Pucnjevi u čelo i prepone, vrelo gvožđe i mnoge ostale Kevinove klopke “Mokri banditi” u stvarnosti vrlo verovatno ne bi preživeli. Budimo realni ovo smo svi već znali, ali 2012. godine to je i dokazao dr Rajan Čeir koji je za novine “The Week” dijagnostikovao verovatan ishod njihovih povreda.

Tarantula na Marvovom licu bila je prava

U jednoj sceni filma, Kevin stavlja svog kućnog ljubimca tarantulu na lice lopova. Iako smo svi pretpostavili da je taj pauk bio samo rekvizit, ustvari je bio pravi. Naime, glumac Daniel Stern dozvolio je pauka na svom licu, ali snimatelji su imali samo jedan pokušaj. Šta nije bilo stvarno? Njegov glasni vrisak. Naime, kako se pauk ne bi uplašio, Stern je morao da odglumi vrisak koji je kasnije snimljen i dodat u montaži.

Film “Angels with filthy souls” nije pravi

Najslavnija rečenica “Merry Christmas ya filthy animal. And a happy new year” iz gangsterskog filma koji je Kevin koristio kao svoju inspiraciju izmišljena je kao i celi taj film, tako da nemojte da se trudite da ga pronađete na internetu.

Aska vam želi SREĆNU NOVU GODINU: Probudite najlepše emocije uz ove novogodišnje hitove!

$
0
0

U ovo doba godine svi su razneženi i pod lepim emocijama, pa s tim u vezi treba i da se sluša lagana i praznična muzika.

Hajde da evociramo zajedno uspomene!

Ako se sećate, od devedesetih godina su za svaku Novu godinu izlazile nove praznične pesme koje su snimale naše najveće zvezde sa glumcima i činile da svaki dom koji ih sluša oseti novogodišnju euforiju.

Mi smo odlučile da vas podsetimo na taj period, ko zna kakve uspomene ćete da izvučete iz glave i nadamo se da će vam izmamiti osmeh na lice.

1996. godina

1997. godina

1998.godina

1999. godina

2000/ 2001. godina

2002/ 2003. godina

2004. godina

2005/ 2006. godina

2007/2008. godina

Ndam se da ste uživale s anama u ovom mužičkom vremeplovu. Valjda smo vas vratile u neka lepa vremena i probudili lepe emocije koje želimo da vas prate i naredne godine!

Srećni praznici!

Pročitaj još:

Muzika za svako raspoloženje: Evo šta se slušalo u 2017. godini!

Retrospektiva ljubavi: Ovo su spektakularna venčanja koja su obeležila 2017. godinu!

Seksi ili vulgarno? Ovi dekoltei su obeležili 2017. godinu!

Koliko varnica, toliko parica: Ovo su običaji za Badnji dan

$
0
0
Ovo su tradicionalni običaji za taj dan.
Domaćin porani i u cik zore na Badnji dan ide u šumu da odseče badnak, mladi hrast ili cer. Donosi ga u dvorište i naslanja na kuću, da se badnjak vidi.
Na Badnji dan se peku pečenice, koje su zaklane prethodni dan (u nekim krajevima se dan pre Badnjeg dana zove Tucindan, jer se tada kolju pečenice, a sam Badnji dan Pecindan, jer se tada peku). Badnji dan je poslednji dan Časnog posta i tada svi poste, uključujući i one koji nisu postili ceo post. U nekim krajevima Srbije postoji običaj da se peku tri pečenice – jagnje, prase i kokoš, on se vremenom mahom izgubio, ali i dalje se u pojedinim kućama peku tri pečenice.
Kada padne Badnje veče, domaćin u kuću unosi badnjak i slamu, koja simbolizuje slamu u kojoj se Isus Hrist rodio u Vitlejemu. Prvo badnjak, pa slama, i pozdravlja se sa “Srećno Badnje veče”. Slama se malo prospe po podu, a malo se stavi ispod stola, i tu stoji da bi deca mogla da “pijuču”, pošto se badnjak zapali. Badnjak u ognjište stavlja muško čeljade, ogrnuto nekim krznom ili gunjem, uz “koliko varnica toliko parica, prasica, pameti, sreće, zdravlja…” Paljenje badnjaka se organizuje i u crkvenim portama kada se selo skupi , služi se kuvano vino i rakija, i posne đakonije.
Običaj nalaže da se za Badnji dan ne ide nigde iz kuće, a pre unošenja badnjaka i slame, porodica se moli Bogu ispred ikone.

Da li obilazite svoje najbliže za Božić? Evo PET predloga za poklone koje možete da im poklonite!

$
0
0

I dalje traje period darivanja!

Kada je Božić u pitanju, postoji dosta polemika šta je adekvatan poklon ukoliko idete kod prijatelja ili rodbine tih dana. Mi vam nudimo nekoliko predloga sa kojim možete da budete sigurne da nećete da se osramotite.

Pomorandže

Postoji običaj da se u kuću donesu pomorandže jer su one simbol zdravlja. Dakle, ukoliko želite da prijatelji koje posećujete budu zdravi sa kilogramom – dva sočnih pomorandži ne možete da pogrešite!

Vino

Foto: profimedia

Vino

Ovoj klasici treba uvek da budete verni. Ima dosta simbolike u pravoslavlju koja je u vezi sa vinom, i smatra se da se ovo piće najviše konzumira tokom praznika. Na vama je  samo da odaberete pravu bocu. Savetuje se crveno pre nego belo vino.

Sveće, svećnjaci

Sveće kao simbol mira i spokoja su nešto što svaka kuća treba da ima.

Suvo voće i orašasti plodovi

Ovo je svakako neizostavni detalj svake praznične trpeze. Ne možete da pogrešite ukoliko domaćinima u čiju kuću idete napravite paketić od izmešanih orašastih plodova i recimo, suvih šljiva, smokava ili banana.

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Knjiga

Zna se da na Božić treba nešto da se započne kako bi vam to nešto “išlo” čitave godine, s tim u vezi je i poklon knjiga. Čitajte jer je to moć koju kada steknete niko ne može da vam je uzme. Verujemo da će da se obraduju i rodbina i prijatelji koje budete posetili. Sa ovim poklonom nema greške!

Lep provod!

Pročitaj još:

Koliko varnica, toliko parica: Ovo su običaji za Badnji dan

Mir Božji, Hristos se rodi! Običaji koje morate znati za Božić

Danas se slavi katolički Božić: Evo šta vam javne ličnosti žele za ovaj praznik!

Dva časa i dve ocene više: Evo kakve novosti gimnazijalcima donosi 2018. godina

$
0
0

Naime, od naredne školske godine u septembru učenici gimnazija će birati dva od šest ponuđenih izbornih programa, pa će tako nedeljno pohađati dva školska časa više. To je predviđeno predlogom nastavnog plana i programa za gimnazije.

Na potezu je sada Ministarstvo prosvete, u kojem su za N1 potvrdili da je usvajanje te ideje gotova stvar.

S novom školskom godinom gotovo izvesno stižu:
1. Jezik, mediji i kultura
2. Pojedinac, grupa i društvo
3. Zdravlje i sport
4. Održivi razvoj
5. Umetnost i dizajn
6. Primenjene nauke

Ovo je šest izbornih predmeta od kojih će gimnazijalci birati dva. Dakle, od medija, društva, zdravlja, preko održivog razvoja, umetnosti i primenjenih nauka. Izučavaće se, uveravaju autori, medicina, tehnika, geopolitika, biznis, religija i civilizacija.

Tvorci osveženja gimnazijskog plana i programa pojašanjavaju da su to pre svega sadržaji koji će im “pomoći da razumeju svet”, kao i da su učenici podstaknuti da fenomene istražuju.

ISHOD NASTAVE, SIGURNI SU, BIĆE KRITIČKO MIŠLJENJE I ZNANJE KOJE IMA PRAKTIČNU VREDNOST.

– Napadamo neke fenomene, tako da učenici sami biraju šta će u okviru tog fenomena istraživati i kasnije, na osnovu dobijenih rezultata osmišljavaju projekat koji treba da bude sa jasnim ciljem i često će verovatno biti proaktivan u smislu da će se pokrenuti neka akcija, uraditi neki film ili napraviti izložba, predstava, pomoći nekome, napraviti peticija ili već nešto drugo što učenici osmisle – kaže Eleonora Vlahović, iz Zavoda za unapređivanje obrazovanja.

Autori programa dodaju: “Na taj način će gimnazije postati atraktivnije”.

A na pitanje hoće li novi predmeti biti dodatno opterećenje za đake, rečeno je:

– Ne, znači tu bi trebalo da dovede do daleko većeg interesovanja učenika i za društvena kretanja i za prirodne nauke i za globalna kretanja i za ekonomiju i biznis, znači sve ono što verovatno u neko svoje slobodno vreme već i čitaju i istražuju sada bismo prvi put čitav niz sadržaja uveli u nastavne programe koji su izuetno atraktivni i važni – izjavio je Radivoj Stojković, iz Zajednice gimnazija.

Iako izborni predmeti, ocene neće biti opisne. Znanje gimnazijalaca rangiraće se od 1 do 5 i ocene će ulaziti u prosek.

Pročitaj još:

Dragan Bjelogrlić je spasao dečaku život, a i ove poznate ličnosti su pokazale HUMANOST na delu

Kao u dobra stara vremena: Ostavite mobilne telefone, okupite društvo i zaigrajte se!

Zašto ne treba deci kupovati previše igračaka?

Da li su u modi neobična ili stara srpska imena? Ovako su roditelji nazvali decu u 2017. godini!

$
0
0

Mihajlo Lajf, Jana Hart, Zora Fejt, Anđelija Fej, Rea, Noel, Strela, Rija, Nila, Teona, Atina, Nika… samo su neka od imena za koja bi na prvo čitanje pomislili da su stranci. Ipak, to su deca naših poznatih ličnosti: političara, muzičara, glumaca…

Sve češće smo svedoci neobičnih imena koja se daju deci današnjice. Osim naših zvezda, ljudi koji nisu poznati javnosti u Srbiji su iznenadili matičare odabirom imena za svoje naslednike. Tako se na prostorima naše zemlje mogu sresti: Maksimilijan, Joakim, Trojan… a ima slučajeva da su novorođene bebe ponele ime po likovima iz turskih ili španskih serija poput Kasandre, Esmeralde i Hurem.

Ukoliko nije nesvakidašnje, onda je svakako kratko ime. Tako kaže javnost. Ali podaci iz Republičnog zavoda za statistiku se ne slažu sa ovim navodima. Naravno da u svakoj evidenciji ima slučajeva koji odskaču, ali u poslednjih pola veka u našoj zemlji rođeno je najviše Dragana, Luke, Stefana, Vuka, Lazara, Milana, Aleksandra, Zorana i Nikola, a najveći broj devojčica nosi ime Sofija, Dunja, Ana, Sara, Milica, Jelena, Marija, Mirjana i Dragana.

Ako se osvrnemo na poslednje dve godine onda dobijamo za rezultat da je Milicu sa trona skinula Dunja, dok je Jelena dobila druge oblike poput “Helena”, “Elena” ili “Lena”.

Što se tiče same teritorije Beograda, Sofija i Luka su najčešća imena koja su građani prestonice davali svojoj deci tokom 2017. godine, pokazuju podaci Sekretarijata za upravu – Sektor statistike.

Kada se pogledaju podaci iz Republičkog zavoda za statistiku dolazi se do zaključka da teorija o tome da se sve češće deci daju neobična imena pada u vodu! Stara srpska imena su i dalje najaktuelnija za novorođenčad!

Pročitaj još:

Strela, Vila i Jabuka: Ovako se zovu deca poznatih!

Bebo, dobrodošla na svet: Prijavite novorođenče bez čekanja i formulara

Pronađite vaše ime i saznajte kako vam ono “određuje sudbinu”

Muke nakon praznika: Neka januar ne bude najduži, već najzanimljiviji mesec u godini!

$
0
0

Mnogi smatraju da je januar najduži mesec u godini.

Kada prođu praznici svi se opustimo i nastavimo da živimo “u praznicima”, samim tim smo manje produktivne i više lenje. Imamo nekoliko saveta za vas kako da podignete svoj tonus i učinite ovaj mesec zanimljivijim.

Tajna je, pre svega, u fokusu! Važno je da dok ste na poslu – budete na poslu, isto tako, kad želite da se razonodite – razonodite se! Jednostavno je.

Sprečite sindrom “mrzi me da živim i da radim” čak iako svi oko vas samo pričaju koliko su umorni, kako im se ne radi i gde je ta plata?!

Promenite to!

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Kada se završi vaše radno vreme, dajte sebi neko vreme, pola sata – sat, da se odmorite, zatim aktivirajte porodicu i društvo, oraspoložite se i krenite u zabavu!

Ukoliko zadovoljne legnete takve ćete i da ustanete, a onda ćete da budete i produktivnije na poslu.

Porodica, društvo, društvene igre, karte

Foto: Profimedia

Požorište

Istražujte sebe. Pogledajte predstavu za koju nikada ne biste rekle da biste je odgledale. Na taj način ćete “da naterate sebe” da budete prisutne i da aktivirate svoj mozak na nešto što nije posao. Možda vas predstava i iznenadi, a i ako vas razočara opet imate o čemu da razgovarate sa ljudima.

Bioskop

Crtani filmovi ne moraju da budu samo za decu. Lepa razonoda bez obzira na godine koja će vaš mozak opustiti. Nasmejaće vas koji god animirani film da izaberete, a to je više nego dovoljno. Izađite iz kuće, kupite kokice i pravac bioskopska sala!

Klizanje

Nije li januar pravo vreme za klizanje? Pozovite svoju ekipu, naoružajte se osmehom, toplom garderobom i krenite u osvajanje ledene hale.

Kuglanje

Ljubav Par Sastanak Kuglanje Dečko Devojka Tinejdžeri

Foto: profimedia

Ruke rade – mozak odmara! Za ovo zadovoljstvo vam je potrebna bar još jedna osoba, ali sve je zanimljivije ukoliko vas je više. Probudite taj pobednički stav kod vas i igrajte se.

Asocijacije

Ne mislimo na one savremene asocijacije koje se igraju sa pametnim telefonima, već “stara škola” asocijacije! Podelite se u parove, neka svaka osoba dobije po deset papirića za pisanje pojmova, sve izmešajte, ograničite vreme za pogađanje i neka igra krene. Što vas je više to je interesantnije.

Nije ovaj januar tako loš, zar ne?

Pročitaj još:

Kao u dobra stara vremena: Ostavite mobilne telefone, okupite društvo i zaigrajte se!

Da li možete da zamislite praznike bez ovog filma? Sve što niste znali o ostvarenju “Sam u kući”

Čini vam se da odmor nije ni počeo, a već se završio? Pobedite prve radne dane posle praznika!


Dete vam je onakvo kakav vam je i brak!

$
0
0

Vladeta Jerotić istaknuti srpski lekar, neuropsihijatar, psihoterapeut i književnik, svestrani erudita i akademik SANU jedan je od najučenijih ljudi kod nas.

Svoje znanje i zapažanja napisao je u više od 30 knjiga, a drži i predavanja na fakultetima. Neretko priča i o formiranju porodice i vaspitanju dece, a dve rečenice koje je izrekao govore o onome da li je istina da dete može da učini da brak bude stabilniji.

– Deca ne učvršćuju brak. Tamo gde je dobar brak može da postane još bolji sa decom. Tamo gde nije dobar, postaje još gori. Stabilni brakovi su stabilni bez obzira na to koliko dece ima. Znači, dete je upravo onakvo kakav je brak – rekao je Jerotić na jednom od svojih predavanja.

– Ono što će da odluči da se dete pogrešno razvija jeste nedostatak topline, sigurnosti i autoriteta kod samih roditelja. Jer ako je dete zaista na početku bespomoćno, od koga ono može da dobije onaj prvi neophodan impuls ka sigurnosti i zbrinutosti nego od roditelja. Ono nema nikakav drugi kriterijum za sopstvenu vrednost nego priznanje koje dobija od svoje najbliže okoline.

Pročitaj još:

Sada i zvanično: Ovo je najbolja igračka za mališane koja podstiče maštu i kreativnost

Skijanjem se razvija motorika i čuva zdravlje: Evo zašto dete treba da krene sa ovim sportom što pre!

Internet ne mora da bude nužno zlo: Ovo su videi koje možete da pustite deci!

Mornar Popaj danas slavi 89. rođendan, a ovo su manje poznate činjenice o njemu!

$
0
0

Lik mornara Popaja stvorio je Elzi Segar 1919. godine za reklamne potrebe jedne fabrike spanaća. Tek deset godina kasnije lik mornara Popaja je uveden u strip, ali je odmah stekao veliku popularnost, a zvezda je postao zahvaljujući braći Flajšer koji su napravili crtani film.

Popaj je mornar s istetoviranim sidrima na podlakticama i lulom od kukuruzovine u ustima koja je njegov zaštitni znak.

Mornar Popaj

Foto: Profimedia

Popaj i Oliva su stvarni ljudi

Za likove ova dva crtana junaka, Elzi je inspiraciju pronašao u svom rodnom gradu Česteru, Ilinois. Jednooki Frank Roki Figel je bio poznat kao čovek koji voli da se bije i da puši. Figel je preminuo 1947. godine, a ne njegovom nadgrobnom spomeniku piše “čovek koji je bio glavna inspiracija za Popaja”. Oliva je zasnovana na Segarovoj komšinici Dori Paskel koja je bila veoma visoka i nosila je punđu.

Zbog Popaja su mnogi zavoleli spanać

Popaj u svakoj epozodi jede spanać kao hrana koja mu daje energiju. Zahvaljujući ovom crtanom liku, došlo do povećanja prodaje spanaća za 33 odsto, jer je upravo on pozvao svakog da jede španać, posebno decu. U to doba, spanać je navedena kao jedna od omiljenih namirnica među decom, odmah nakon sladoleda. Ukratko, Popaj i njegov spanać pomažu deci da jedu zdravo.

Statua Popaja

Mornar Popaj

Foto: Profimedia

Popaj je prvi crtani lik koji ima pravu statuu. Predstavljena u Kristalnom gradu u Teksasu, statua je napravljena da proslavi sve veću industriju spanaća. Ljudi se još uvek sećaju Popaja, koji je postao veoma popularan strip.

Najpoznatije zgrade slave rođendan ovog lika

Na 75. godišnjici od stvaranja ovog junaka, “Empire State Building” je pustio zelenu boju u čast Popaja.

Popajev sleng u svakodnevnom govoru

Mnoge reči i slengovi na engleskom jeziku prisutni su zbog Popajevog crtanog filma, slabić (vimp), džip… Drago nam je da ove reči stvarno postoje.

Par koji je pozajmljivao glas Popaju i Olivi se venčao

Ljudi koji su dali glas Popaju i Olivi venčali su se! Popaja je sinhronizovao Džek Merser, dok je Olivu dočarala Mardži Hajns.

Pročitaj još:

Vraćanje u detinjstvo: Roditelji, pustite deci crtaće uz koje ste vi odrastali

Danas slavi 89. rođendan! Ovo su manje poznate činjenice o Mikiju Mausu

Maša i medved su nam otvorili vrata svog sela, evo šta su nam pokazali!

Dokazano je da ne lažu: Muškarci zaista teže podnose grip od žena i to zbog OVOGA!

$
0
0

Sa druge strane, žena sa istim simptomima može da spremi ručak, odradi sve obaveze oko kuće pa možda čak i da ode tog dana na posao. Ne, ovo nije stajanje na stranu dama, već realnost. Priznajte da ste i vi videli, ako ne i doživeli ovakav scenario?

Žene jesu “nežniji pol”, ali to u ovoj situaciji nije tačno. Slobodno mogu da kažu da su one “muškarci” u ovom slučaju. Da je zaista tako pokazalo je i šestogodišnje istraživanje sa Oksforda čiji rezultati pokazuju da su muškarcima za oporavak od gripa potrebna tri dana, a ženama dan i po.

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Tako da se termin “muški grip”, koji se nalazi u oksfordskom rečniku, definiše kao “stanje prehlade ili sličnog manjeg oboljenja koje osećaju muškarci, a koje se odnosi na preterivanje u ozbiljnosti problema”.

Univerzitet Stanford se takođe bavio ovom problematikom, tako što su naučnici posmatrali reakcije žena i muškaraca na vakcinu protiv gripe. Ispostavilo se da kod žena ona ima jači odgovor. Kako su objasnili stručnjaci, visok nivo testosterona može da oslabi imunološki sistem! Dakle, hormon koji predstavlja simbol muškosti, zapravo ih u ovim situacijama čini slabijima.

Naravno da uvek ima izuzetaka, ali drage dame, ukolilo je i vaš muškarac u grupi onih koji slabije podnose prehladu, razumite ga! Ne glumi – njegov organizam zaista tada oslabi.

Pročitaj još:

Ovo bi trebalo da znate: Kako razlikovati prehladu od gripa

Napitak kao izvor zdravlja: Ova četiri čaja će vas preporoditi

Ovo je najbolji način da ojačate imunitet deci i izbegnete grip i viruse!

 

Pustite decu da se posvađaju, to je za njihovu budućnost od ključnog značaja

$
0
0

Konflikti podstiču kreativnost

– Uplitanje u dečje svađe jedan je od načina da roditelji osiguraju deci miran i stabilan dom, međutim, ako deca ne budu izložena neslaganju, time bismo mogli da ograničimo njihovu kreativnost, moć rasuđivanja i argumentovanja svojih želja i stavova. Svađe nisu uvek loša stvar – naglašava Adam Grant, profesor psihologije i menadžmenta na “Writes University of Pennsylvania” koji smatra da ne bi trebalo da se bojimo običnih svađa iz dnevnog boravka jer one decu ujedno uče moćima pregovaranja, preuzimanja odgovornosti pa čak i pravljenju kompromisa, te se roditeljima savetuje da ih puste.

Ne treba da se boje čak ni da svoje partnerske razmirice izlože otvoreno pred decom. Grant pritom navodi i jedno istraživanje koje direktno povezuje kreativnost odraslih koji su odrasli u manje skladnim domovima pa je tako otkriveno da je baš taj povremeni nesklad pozitivno uticao na njihov kasniji nivo kreativnosti, prenosi Index.

Kad sami rešavaju svoje sukobe, postaju nezavisniji

Da se psiholozi pitaju oni bi se u dečji sukob upleli tiho, ali samo onda kad bi sukob zapretio da preraste u nasilje. Njegovo stanovište podržava i Melisa L. Fenton, blogerka i majka četvoro dece koja je postala slavna nakon video posta u kom dvoje njene dece nose “majicu ljubavi” u kojoj su zajedno, da bi smirili svoju svađu i plesali u čvrstom zagrljaju.

Međutim, kako i ona sama kaže, to bi mogla da bude dobra terapija za decu, ali život nam često ne ostavlja dovoljno vremena da bismo se deci posvetili lukavim terapijama i zato je zapravo bolje što pre da ih pustimo da svoje svađe pokušaju da reše sami. Dokle god deci bude bila potrebna treća strana koja će rešavati njihove sukobe, oni neće znati da ih reše sami.

Svađe ih pripremaju za veće društvo

– Deca koja su navikla da se raspravljaju, traže svoje i argumentovano insistiraju nisu i neće biti šokirana kad se jednom nađu u većem društvu. Ako će roditelj da rešavaju sukobe svoje dece i pre nego što oni pređu u pravu bratsku svađu, takva deca neće znati da se bore za sebe jednom kad roditelj ne bude u blizini. Deca moraju što pre da nauče kako da se izraze i kako svoje argumente da iskoriste u svoju korist. Za to nema boljeg razdoblja života od detinjstva i nema boljeg partnera za učenje rešavanja konflikata od braće i sestara – mišljenja je Grant.

I kasniji život i poslovni svet

Moć uveravanja, argumentovanja, pa čak i “muljanja” u svoju korist, važne su veštine koje će decu bolje da pripreme za kandže poslovnog sveta.

Pročitaj još:

Da li su u modi neobična ili stara srpska imena? Ovako su roditelji nazvali decu u 2017. godini!

Dva časa i dve ocene više: Evo kakve novosti gimnazijalcima donosi 2018. godina

Maša i medved su nam otvorili vrata svog sela, evo šta su nam pokazali!

Zaboravite na monotoniju: Uz OVE predloge možete da osvežite brak

$
0
0

Dragi supružnici danas je vaš dan. Svi znamo da ljubav treba da se pokazuje svakodnevno i da redovno treba da se podgreva strast u braku, ali isto tako smo svesni koliko deca i posao mogu da “kradu” vreme.

Pokušajte što češće da se zabavljate sa vašim suprugom, ali bez opterećivanja ako to nije svaki dan.

Nekada je i dobro da se uželite jedno drugog.

Par, Ljubav

Foto: Profimedia

Danas kada treba da slavite vaš odnos dajemo vam savete kako da se opustite i uživate sa dragim/dragom.

Izađite iz kuća sami vas dvoje

Izvedite vašeg supruga na sastanak. Evocirajte uspomene prvog “dejta”. Idite u bioskop, pozorište ili na večeru. Sredite se i posvetite vama dvoma.

Masaža

Obradujte i sebe i njega zajedničkom masažom. U svakom bolje opremljenom centru za masaže postoje zanimljivi tretmani za parove. Uživanje na kvadrat je zagarantovano.

Otputujte

Uzmite slobodne dane i otputujte van grada. Nije važno koliko je kilometara udaljeno mesto, poenta je da promenite sredinu makar na dva dana.

Par gleda tv

Foto: Profimedia

Serije

Neka danas bude dan kada ćete da krenete sa gledanjem neke serije koja oboje zanima. Ovo je dobar “trik” nalaženja vremena za vas dvoje i u budućnosti (dokle god serija traje). Mora samo da postoji dogovor da je zabranjeno gledanje neke epizoda odvojeno.

Kuvanje

Zajedno treba da nađete neko nesvakidašnje jelo koje oboje volite, ali uslov je da ga nikada niste pravili. Zabavite se i spremite ga zajedno. Pospešite timski rad i igru. Jedite zajedno, pa se posle zahvalite jedno drugom u spavaćoj sobi. Podrazumeva se da ako imate decu, njih pošaljete kod bake i deke.

Neka zabava počne!

Pročitaj još:

Želite da živite sa dečkom? OVO su stvari koje treba da znate pre useljenja!

Ljubav u tri minuta ili celodnevni rijaliti šou program? Snimak vašeg venčanja iz ugla fotografa!

Mali komad nakita za ceo život: Evo zašto treba da birate verenički prsten sa dečkom!

“Vepa i majena mamina jutkica”: Da li je dobro da tepamo deci tokom odrastanja?

$
0
0

Nas je zanimalo da li takav govor može da ostavi posledice u kasnijem dobu deteta. Zato smo razgovarali sa diplomiranim defektologom Tatjanom Mitrović, koja nam je objasnila kako se takve rečenice odražavaju na učenje govora kod deteta.

Ona se pre svega osvrnula na to šta je govor. Kako navodi to je veština svojstvena ljudima i kao takva prolazi kroz više faza u razvoju. Govor se uči od prvog dana po rođenju. Odrastanjem deteta se razvija, postaje složeniji i usvaja se najčešće učenjem po modelu. Sve osobe koje učestvuju u odrastanju deteta mogu biti model usvajanja govora kod dece.

– Ako osobe iz okruženja deteta tepaju, što podrazumeva pogrešno izgovaranje pojedinih glasova maternjeg jezika ili zamenu glasova neadekvatnim drugim glasovima, može da se desi da dete prihvati takav izgovor glasova ili reči pa će se to odraziti i na detetov govor – objašnjava Mitrovićeva.

Tepanjem odrasli mogu sasvim nesvesno, a iz želje da uproste sopstveni govor i prilagode uzrastu deteta, da skrvnave čitave rečenice te će time dete pogrešno i da izražava svoje misli kroz rečenice koje nemaju dobru gramatičku strukturu.

– Detetu bi trebalo da se obraćate čisto, jasno, razgovetno i time na pravi način obavljate važan zadatak, a to je učenje govora. Tepanje od strane roditelja nosi emotivnu komponentu, ali ona na ovaj način nema željenu ulogu. Promena melodije ili inteziteta govora pružiće detetu adekvatnu emociju upućenu od strane odraslih, a govor bi trebalo da ostane pravilan i dosledan – kaže defektolog.

Ako dete od “modela” sluša uprošćene rečenice (bez veznika, priloga i ostalih gramatičkih kategorija) vrlo je verovatno da će da počne, ako je u fazi učenja govora, da koristi rečenice koje su agramatične i usvojiće pogrešan osećaj za gramatiku maternjeg jezika.

– Ako dete kome se tepa sluša reči u kojima se izgovaraju glasovi koji nisu adekvatni za datu reč, vrlo je moguće da će da usvoje takav način izgovora i time će da stekne pogrešnu govornu naviku – priča Mitrovićeva.

Šta zapravo znači kada se za dete kaže “da se mazi” dok priča?

“To je pogrešno tumačenje za govor deteta koje usvaja i razvija govor. Obično je vezan za starost dece između treće i pete godine života. Treba znati da se mnogi glasovi tada formiraju i prolaze kroz određene faze razvoja. Složeniji glasovi poput Č, Dž, Š, Ž, R, imaju svoje razvojne zamene drugim glasovima na primer: Č u C, C u D Z, Š u S… i očekuje se njihovo sazrevanje i javljanje u govoru dece tog doba.  Ukoliko izostane adekvatna stimulacija u smislu neadekvatnog tepavog govora odraslih, može se očekivati kasnije sazrevanje glasova ili formiranje loše govorne navike”, Tatjana Mitrović.

Pitali smo stručnjaka i koji je onda adekvatan način komuniciranja sa bebom?

– Komunikacija sa bebom počinje od trenutka začeća. Nakon prvog krika novorođenčeta započinje takozvana predgovorna faza razvoja govora. Ona podrazumeva početak dvosmerne komunikacije beba-roditelj. U početku beba modifikacijom plača daje majci signale o svojim potrebama, a kasnije gukanjem i brbljanjem. Svakako nije samo govor roditelja ono što je bebi najvažnije. Ovde treba pružiti dosta fizičkog kontakta – maženja. Kada se dete oglasi važno je obradovati se i osmehom mu dati do znanja da ga je roditelj čuo. Kao vid povratne informacije treba reagovati na bebino oglašavanje nekad osmehom, a nekad imitacijom bebinog oglašavanja. Jasan govor treba koristiti  u toku igranja, hranjenja, presvlačenja, a sve to uz obilje taktičkih stimulacija – maženja – objašnjava defektolog.

Imenovanje predmeta koji se nalazi u bebinom okruženju kao i imenovanje osoba takođe doprinosi bebinoj spoznaji o svetu koji ga okružuje i kome pripada.

– Pevanje jednostavnih pesmica, modulacija glasa i melodije rečenice upućene bebi nosiće u sebi i onu važnu emotivnu komponentu koju govor nosi. Jako je važno obratiti pažnju da li beba reaguje na zvuke iz okruženja i da li adekvatno reaguje na lica koja su oko nje. To su važni preduslovi, uz sve pomenuto, za pravilan razvoj bebe i adekvatnu komunikaciju na relaciji beba-roditelj – zaključuje Mitrovićeva.

 

Pročitaj još:

Da li treba uzeti uplakanu bebu u naručje ili je pustiti da se “čeliči”?

Slagalice razvijaju maštu i motoriku: Korisna društvena igra za sve uzraste!

Dete vam noću mokri u krevet? Ne krivite ga već mu pomozite!

Brinete se da li ste dobar roditelj? Ove reakcije deteta će vam dati odgovor!

$
0
0

Klinički psiholog Naden Linden često piše blogove na temu roditeljstva, a sada se potrudila da svim roditeljima ovog sveta pomogne u traženju odgovora na pitanje: “Da li sam dovoljno dobar za svoju decu?”

Dete pokazuje različite emocije u vašem prisustvu

Deca baš ne umeju dobro da odaberu vreme ni mesto kada će iskazati svoje emocije. Ne zato što su razmažena ili nevaspitana, već samo zato što im mozak nije razvijen dovoljno da mogu da iskontrolišu snažne emocije. Ali, ako vaše dete ispred vas pokazuje ljutnju, tugu, bes ili strah, to znači da se uz vas oseća emotivno sigurno.

– Uvek kad vidim da se deca suzdržavaju da pokažu emocije ispred svojih roditelja, to mi govori da u njihovom odnosu postoji ozbiljan problem. Izbegavajte da detetu branite da pokaže šta oseća, makar to bilo kroz bes i plač. Umesto toga, obratite pažnju i pokažite da vam je stalo do njihovih emocija – navela je Naden.

Dete vam se obrati uvek kada ima problem

Uvek znate da roditelj radi odličan posao kada njegovo dete u njemu vidi sigurnu luku gde će da potraži pomoć uvek kada mu je potrebna.

– Dobar način da ohrabrite ovakvo ponašanje kod deteta je da ga uvek sačekate raširenih ruku i saslušate svaki problem, ma koliko možda vama izgledao beznačajan. Ovako otvarate vrata za to da vam se dete obrati i kasnije, kada se pojavi neki ozbiljniji problem – objašnjava psiholog.

Dete priča o osećanjima i razmišljanjima

Ovo je znak da imate otvorenu, fleksibilnu komunikaciju, zasnovanu na međusobnom razumevanju i prihvatanju. Mnogo je roditelja koji nesvesno “miniraju” dobar odnos sa svojom decom, reagujući burno na neka njihova razmišljanja ili osećanja koja su deca iskreno pokazala.

Ohrabrujete dete da razvija svoje talente i interesovanja

Kada razvija svoje talente, dete ima mogućnost da okusi slast uspeha i da uživa u tom putu do njega, u svakom novom koraku. Ako se dete okrene razvoju nekog talenta ili interesovanja, to ga može okupirati i kasnije, kroz adolescenciju, i na taj način ga zaštititi od nekih rizika koje ovaj period odrastanja nosi.

– Mnogo puta sam videla roditelje koji deci nameću svoje neostvarene snove, terajući ih da sviraju klavir ili igraju košarku. Čak i ako vam se čini da je to njima sasvim u redu, kada detetu nametnete neku vrstu aktivnosti, mnogo toga može poći naopačke. Na taj način detetu se stvara veliki pritisak, jer je cilj uspeti da bi roditelj bio zadovoljan, a ne uživati u tom putu do uspeha. A tu je i osećaj da je njegov život u tuđim rukama i pod tuđom kontrolom. Povrh svega, ako ne uspeju, uvek će nositi taj krst da su razočarali svoje roditelje – navodi ona.

Popravljate sopstvene greške

Ako ste u stanju da ispravite grešku koju ste napravili u komunikaciji sa detetom, to znači da ste sjajan roditelj. Ukoliko ste vikali na dete, možda ga uvredili, važno je da priznate i ispravite grešku.

– Razgovor sa detetom gde biste objasnili kako je trebalo da reagujete umesto što ste vikali, dobar je način ispravljanja greške. Kažite da su vas preplavile emocije i sprečile da ispravno reagujete.

Pročitaj još:

“Vepa i majena mamina jutkica”: Da li je dobro da tepamo deci tokom odrastanja?

Pustite decu da se posvađaju, to je za njihovu budućnost od ključnog značaja

Sada i zvanično: Ovo je najbolja igračka za mališane koja podstiče maštu i kreativnost


Petar Pan ima 65 godina, a i dalje je dečak vedrog duha: Pouka iz ovog crtaća čini ljude boljima!

$
0
0

Davne 1953. godine na današnji dan je bila premijera ovog crtanog filma.

Milioni dece širom sveta su vrlo brzo postali zaljubljeni u dečaka nestašne naravi i vedrog duha. Sam pisac bajke o Petru Panu, Džejm Metju Bari, nije do detalja opisao dečaka, već je rekao da je lepi dečak sa prelepim osmehom koji ume da leti i nikada ne stari. Tako je i sa Zvončicom. Ona je mala dobra vila koja je dečakov “dobar glas” i verni pratilac, ali svako može da je doživi na svoj način i “dosanja” njen opis.

petar pan

Foto: Profimedia

Neko smatra da je ona glas razuma ili intuicija, drugi pak, misle da je ona njegov putokaz, njegov anđeo, prijatelj i tako dalje. Svakako je neko ko doprinosi čitavoj priči na zanimljiv način.

Petar Pan živi u  svojoj kolibi u Nedođiji, i kao vođa svoje “bande” tokom čitavog crtaća šalje dosta poruka. Mi pamtimo dosta njih ali jednu želimo da podelimo sa vama na današnji dan, a to je da svako od nas definitivno treba da ostane dete. Ne mislimo u bukvalno smislu, ali ako se zamislimo..

..ko je najčistije duše, srca? Dete.
Ko se raduje životu? Dete.
Ko se smeje kad mu je lepo, a plače kad je tužan? Dete.
Ko grli jako kada god poželi? Dete.
Ko kaže sve što misli bez ustručavanja? Dete.
Ko vas voli čisto? Dete.
Ko ne taktizira sa emocijama? Dete.

Zar postoji neko ko bi mogao da poželi da odraste?

petar pan

Foto: Profimedia

Danas, kada su neke životne vrednosti poremećene i izgubljene, važno je da budemo dobri sami sa sobom i tim detetom u nama. Promena kreće od nas. Igrajte se sa životom i pratite svoju “Zvončicu”. Slobodno idite za onim osećajem koji čini da budete radosni i spokojni, probudite malog Petra Pana u vama.

I ovo nije crtani film samo za decu, da se razumemo. Roditelji slobodno se smestite u krevet sa najmlađima i uživajte. Ima nešto u toj bajci što baca na razmišljanje, zar ne?

Pročitaj još:

Mornar Popaj danas slavi 89. rođendan, a ovo su manje poznate činjenice o njemu!

Danas slavi 89. rođendan! Ovo su manje poznate činjenice o Mikiju Mausu

Vraćanje u detinjstvo: Roditelji, pustite deci crtaće uz koje ste vi odrastali

Ne zalećite se na svaku akciju, može da bude samo trik: Načini kako da uštedite pri velikoj kupovini

$
0
0

Da li volite porodične kupovine?

Svi znamo koliko porodične kupovine umeju da budu izazovne i opterećujuće, pogotovo ako imate decu.

U današnje vreme kada sve vrvi od akcija, popusta i dosta različitih proizvođača, a istih proizvoda, ljudi se zbunjuju. Ranije su se jurile akcije kako bi se uštedelo, međutim danas su na svim stranama akcije i ljudi se osećaju izgubljeno. Sada nije samo pitanje da li da se kupuje na akciji ili ne, već i gde da se kupuje, s obzirom na to da svi daju neke akcije. Poenta jeste da se uštedi i mudro kupuje, a ne razbacuje i troši preko svojih mugućnosti, ali u te “zamke” svako makar jednom upadne.

Novac, Pare, kasica

Foto: Profimedia

Da ne biste bili neprijatno iznenađeni kada stignete na kasu sa namirnicama, poslušajte savete stručnjaka koje smo prikupili za vas.

Psiholog Milica Bogunović, “market researcher” u oblasti ponašanja potrošača, podelila je svoja znanja i iskustva ne bi li nam svima “olakšala posao”.

Ona navodi kako nema jasnog kriterijuma koji bi se izdvojio kada pričamo o najpristupačnijoj kupovini, ali postoje strategije koje se primenjuju u tim situacijama. Određene mere štednje prema njenom mišljenju su sledeće:

Kupovina za nekoliko dana

Izbegavajte velike kupovine “na duže”, jer je to potencijalni rizik da se kupi mnogo više. U velikim kupovinama se kupuju često stvari koje nam ne trebaju i koje nisu na našem spisku. Morate da osvestiste činjenicu da se odrasli u velikim radnjama i velikim kupovinama osećaju kao mala deca u luna parku. Malo se čovek opusti. Dobar savet može da bude – kupujte ono što vam je potrebno za narednih nekoliko dana!

Napravite plan

Stavite na papir šta planirate da pravite narednih dana i šta vam treba za to, pa sa tim spiskom krenite u kupovinu i na taj način birajte namirnice za vašu korpu. Svi mi uzimamo nešto preko, to je u redu dok su u pitanju dva kilograma šargarepe umesto kilogram. Problem nastaje ukoliko kupite šampon, prašak ili omekšivač duplo, ako vam nije neophodno u tom trenutku. Poželjno je da se kupuju sveže namirnice, ne traju dugo ali ih baš zato vi i iskoristite na vreme. Pitanje koje može da pomogne “vašem džepu” glasi: “Šta je ono što meni zaista treba za naredne dane?”.

porodica, kupovina, par

Foto: Profimedia

Akcije

Čovek percipira akcije kao nešto besplatno, iako one to zapravo nisu. Smatra se da je to nešto što mi možemo da uzmemo, a da ne damo ništa. Ne postoji gubitak, tako mozak to vidi. Često se desi da kada vidimo da je nešto na akciji završimo kupovinu sa nečim što nam uopšte nije potrebno. “Možda će nekad da nam zatreba” je rečenica koja opravdava akciju, pa nam onda taj proizvod stoji u fioci narednih godina, najčešće se nikad ni ne iskoristi. Umesto toga, taj novac može da se usmeri na neke druge stvari koje su potrebnije. “Dva plus jedan” ili “dva za jedan” akcije mogu da budu isplative ukoliko je to nešto što je zaista potrebno porodici i ako je u pitanju proizvod koji se inače koristi u vašoj kući.

Gledajte cene

Pogledajte uvek cenu svakog proizvoda i svake akcije pre nego što stavite u svoju korpu. Nisu uvek velika pakovanja isplativija od malih. Proračunajte i gledajte šta kupujete. Akcije pre isteka roka trajanja mogu da budu dobro rešenje, jer su tada snižene cene za 30 do 50 odsto.  To jeste super za kućni budžet ukoliko te proizvode svakako koristite, jer dosta uštedite na taj način.

Ne idite sa decom u kupovinu

Sve to može da zvuči lepo i slatko kada se prepričava “Bili smo svo četvoro u kupovini, prava porodična kupovina..”, ali realnost je drugačija. Svi znamo kako deca reaguju u prodavnicama, često se detetu kupuje ono što nije potrebno pa na kasi doživimo neprijatno iznenađenje jer prevaziđemo planirani budžet. Neka decu pričuva neko dok odrasli kupuju.

porodica

Foto: Profimedia

Edukujte se putem interneta

Postoji dosta sajtova koji služe za upoređivanje cena. Na taj način možete da nađete sve namirnice koje vama trebaju, ubacite ih u virtuelnu korpu i internet za vas uporedi cene u svim dostupnim radnjama, tako znate unapred koliko novca vam je potrebno i ići ćete pripremljeni u kupovinu.

Interesantno, zar ne?

Pročitaj još:

Zaboravite na monotoniju: Uz OVE predloge možete da osvežite brak

Dete vam je onakvo kakav vam je i brak!

Kao u dobra stara vremena: Ostavite mobilne telefone, okupite društvo i zaigrajte se!

Ključno pitanje za osmake je “Kuda dalje”? Evo kako da im pomognete oko izbora srednje škole!

$
0
0

Za neke učenike ova odluka je jednostavna, možda je doneta i pre više godina, ali ima i onih kojima je u ovom trenutku zaista teško da naprave nekakav izbor.

Psiholog Milica Lajbenšperger, iz Centra za edukaciju “Igralište mašte”, navodi da na ovaj problem mogu da naiđu kako odlikaši koji su sve školske predmete sa lakoćom savladavali, tako i oni kojima su možda školske obaveze prethodnih godina bile teške ili dosadne.

Prema nekim teorijama, psihološki faktori koji igraju ključnu ulogu u procesu donošenja odluka vezanih za izbor zanimanja su kognitivne i voljne psihičke funkcije. Što znači da učenici da bi mogli da donesu odluke treba da upoznaju moguće alternative, da na osnovu istraženih alternativa i prepoznatih ličnih karakteristika (osobina ličnosti, sposobnosti, vrednosnih orijentacija…) percipiraju potencijalne ishode, da budu posvećeni ovom procesu i sposobni da implementiraju donetu odluku.

Olakšavajuće okolnosti su te što:

  • odluka u ovom trenutku nije odluka za ceo život (tržište rada je veoma dinamično i od pojedinca zahteva sposobnost prilagođavanja i preusmeravanja čak i više puta u profesionalnom i radnom veku)
  • osmaci se ne odlučuju za jednu školu već popunjavaju listu želja na kojoj navode više obrazovnih profila, a upis, između ostalog, zavisi od postignutog uspeha i od konkurencije.

– Najčešće greške koje mladi prave kada donose odluke su: nedovoljna informisanost, rukovođenje željama drugih (roditelja, vršnjaka…), trenutna popularnost pojedinih zanimanja bez jasne vizije i realnog sagledavanja mogućnosti. Važno je da učenici razumeju da obrazovni profil koji biraju nije isto što i zanimanje! Uz to, za određene obrazovne profile postoje definisani zdravstveni preduslovi koje učenici treba da ispunjavaju (obavezno treba proučiti Konkurs za upis u srednje škole – informator) – kaže Lajbenšpergerova.

Međutim, sposobnosti same po sebi ili ocene iz pojedinih predmeta u osnovnoj školi nisu jedini prediktori uspeha u budućoj profesiji. Današnji, ali i svet rada koji predstoji kao izazov za male maturante, osim uže stručnih znanja koja se usvajaju kroz obrazovni sistem, zahteva ovladavanje čitavim nizom tzv. transverzalnih (prenosivih) veština – i toga mladi trebaju biti svesni.

– Dakle, preduslov donošenja ispravne odluke je dobra informisanost. Za one kojima je teško da se sami izbore sa profesionalnim dilemama, najbolje je da potraže savet stručnjaka. Mogu da se obrate školskom psihologu, Centru za profesionalnu orijentaciju i planiranje karijere u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, nekoj od privatnih agencija koje se bave karijernim vođenjem i savetovanjem itd. – savetuje psiholog.

Psiholozi koji se bave profesionalnom orijentacijom mogu im pomoći u procesu prepoznavanja ličnih karakteristika putem primene testova sposobnosti, profesionalnih interesovanja, vrednosnih orijentacija, profila ličnosti itd.

– Takođe, stručnjaci će ih posavetovati na koji način i koje korake treba da preduzmu pri donošenju odluka u vezi karijernog puta (gde i kako da se informišu o svetu rada, zahtevima zanimanja, obrazovnim mogućnostima; kako da prepoznaju sopstvena interesovanja, sposobnosti i osobine; kako da pravilno donose i sprovode odluke) – zaključuje Lajbenšpergerova.

Pročitaj još:

Dva časa i dve ocene više: Evo kakve novosti gimnazijalcima donosi 2018. godina

Brinete se da li ste dobar roditelj? Ove reakcije deteta će vam dati odgovor!

Pustite decu da se posvađaju, to je za njihovu budućnost od ključnog značaja

 

Dete vam kreće u školu? Ako ima OVAJ problem, obavezno to naglasite na sistematskom pregledu!

$
0
0

Testiranje je reč koja se udomaćila kod nas kada je ova situacija u pitanju. Ipak stručnjaci naglašavaju da “testiranje” nije pravilan termin za mališane. Ovo je samo preventivni pregled pred polazak u školu.

Na ovu temu smo razgovarali sa dr Radmilom Kosić iz DZ Zvezdara, a prvo što smo želeli da nam objasni jeste šta podrazumeva taj pregled.

– Podrazumeva pet specijalističkih pregleda: oftalmologa, otorinolaringologa, stomatologa, logopeda, fizijatra, osnovne laboratorijske analize krvne slike i urina, pedijatrijski pregled kod izabranog pedijatra sa svim rezultatima. Pedijatar pregleda dokumentaciju, pregleda dete (merenje težine, visine, klinički pregled), potom se dete vakciniše (po kalendaru daje se druga revakcina protiv difterije, tetanus i dečje paralize i prva revakcina protiv malih boginja, crvenke i zaušaka). Potom dete dobija potvrdu da je sposobno za upis u osnovnu školu. Potvrda se predaje u školi, uz testiranje školskog psiholologa – objašnjava dr Kosić.

S obzirom na to da pregled obavlja izabrani pedijatar koji nekoliko godina (najčešće od rođenja) leči i preventivno pregleda dete svake godine, lekar dovoljno poznaje dete i porodicu da neka posebna pitanja nisu potrebna.

– Trudimo se da u okviru ovog pregleda ustanovimo da li dete prati svoj kanal rasta (kroz elektronske ili papirne karte rasta) i u poslednje vreme i da pitamo roditelje da li dete ima poremećaj mokrenja – kaže dr Kosić.

Poremećaj mokrenja! Tema koja nije nebitna, a reklo bi se da se o njoj tako malo priča! Doktorka naglašava da ne postoji ovo pitanje kao obavezno tokom pregleda pred upis u školu.

– Roditelji obično ne prijavljuju problem u nadi da će se rešiti sa rastom i razvojem. Pošto su nam dostupni i besplatni svi testovi vezani za diferencijalnu dijagnostiku nevoljnog mokrenja, kao i lekovi koji se sve više koriste u prevazilaženju noćnog mokrenja, šteta je da se ovaj problem ne reši do polaska u školu. Kasnije može da utiče na pojavu niskog samopouzdanja i samopoštovanja kod deteta i druge psihološke tegobe – objašnjava doktorka.

Deca, škola

Foto: Profimedia

Stav dr Kosić je da bi ovo trebalo da bude sastavni deo svakog sistematskog pregleda, jer bi tako trening mokrenja danju bio manje stresan za decu i roditelje.

– Što se tiče noćnog umokravanja mogu da pomognu saveti u vezi količine unesene tečnosti pred spavanje, obavezan odlazak u toalet pred spavanje, regulisanje zatvora…ovaj problem je u našoj sredini i dalje povezan sa stidom i krije se u okviru porodice. Roditelji se retko žale, obično onda kada dete počne da odlazi na letovanje, zimovanje sa vrtićem ili u sportske kampove. Tada shvataju da će njihovo zdravo dete biti predmet ruganja i nerazumevanja. Obično u grupi u vrtiću postoji nekoliko dece sa istim problemom – uz strpljivog vaspitača ili učiteljicu dete može da bude deo grupe, ali nekada se roditelji odluče da dete ne pošalju na grupno putovanje u strahu od reakcije okoline – priča svoja iskustva dr Kosić.

Smatra se da je noćno umokravanje problem tek od pete godine (sa navršenih četiri), a uz pravu saradnju između lekara i porodice problem bi mogao da se reši do polaska u školu. Ukoliko ne, to je krajnji rok da se prijavi pedijatru. Nekoliko jednostavnih testova isključuje bolest kao uzrok – postavlja se dijagnoza monosimptomatske noćne enureze i donosi odluka o nastavku tretmana.

Kako da se skrene pažnja roditeljima na ovaj problem?

– U poslednjih nekoliko meseci je počelo podizanje svesti o učestalosti ovog poremećaja, kako kod roditelja, tako i kod pedijatara. S obzirom da se radi uglavnom o potpuno zdravoj deci, podrška roditeljima, isključenje organskog uzroka i eventualno uvođenje terapije dovodi do rezultata. Kao i uvek, pisanje u svim medijima i gostovanja stručnjaka u njima privuku mnogo više pažnje nego ozbiljna lica doktora. Mali broj pedijatara i ograničeno vreme koje mogu da posvete svakom malom pacijentu otežavaju prepoznavanje svakog poremećaja – navodi doktorka.

Posledice koje dete može kasnije da ima ukoliko se prećuti da mokri u krevet

Pre svega se radi o povlačenju u sebe, izbegavanju putovanja, teškom uspostavljanju emotivnih veza. Posteljina i veš se lakše operu od samopouzdanja. Treba naglasiti da se radi o nevoljnom poremećaju, koji se ne rešava nagradama, kažnjavanjem… Sama zainteresovanost roditelja i pozitivan stav poznatog doktora ulivaju detetu početno samopouzdanje da je problem rešiv.

Aleksandra M. majka je sedmogodišnjeg Strahinje koji se prošle godine upisao u prvi razred. To je bio povod da ona prvi put otvoreno razgovara sa doktorkom u Domu zdravlja o problemu koji njen sin ima.

– Dešavalo se da se Strahinja noću upiški, mesečno i po nekoliko puta. Koliko god da smo se trudili da smanjimo unos tečnosti u večernjim satima, nije bilo pomoći. Nakon pregleda, po dogovoru sa pedijatrom, počeli smo da vodimo dnevnik o dnevnom unosu tečnosti. Takođe, doktorka nam je prepisala i recept za lek koji smanjuje preterano stvaranje mokraće tokom noći. U pitanju je lek koji je Strahinja pio svako veče sat vremena pred spavanje i koji je već za nekoliko nedelja rešio problem. Naravno, mi smo i dalje vodili računa da ne pije previše tečnosti pred spavanje, nije baš preko noći sve rešeno, ali danas imamo đaka prvaka koji ide u školu i u potpunosti je prestao noću da se umokrava – objašnjava Aleksandra.

Njen naslednik je nedavno sa drugarima bio na zimovanju i to je bio veliki ispit koji je super prošao.

– Nadamo se da je problem sa noćnim mokrenjem zauvek iza nas. Pozivam sve roditelje, naročito majke, da ozbiljno shvate situaciju u kojoj dete sa pet i više godina mokri u krevet tokom noći. Najvažnije je da otvoreno popričaju o tome sa pedijatrom, ovo nikako ne sme da bude tabu tema – zaključuje Aleksandra.

Svaki problem je rešiv ako se o njemu priča na vreme. Zaboravite na sramotu, sve pojave koje se dešavaju su prirodne. Samo treba da potražite savet stručnjaka i zajedničkim snagama dođete do rešenja!

Pročitaj još:

Dete vam ima 5 godina, a i dalje mokri u krevetu? To nije bezobrazluk, već problem koji je rešiv

Dete vam noću mokri u krevet? Ne krivite ga već mu pomozite!

TIHA KNJIGA Maštalica je idealna za razvijanje motorike, mašte i inteligencije kod dece

$
0
0

Marija Savić je devojka koja je odlučila da svoj rad posveti najmlađima. Ona šije knjige za decu, koje su poznatije pod nazivom “tihe knjige”.

Ovakve knjige namenjene su deci uzrasta od 1 do 7 godina i pomoću njih se deci razvija motorika, mašta, inteligencija, deca se uče dodiru i pospešuje se njihova kreativnost.

“Maštalica” je knjiga koja ima sposobnost da ih navede da se sami u miru igraju i upoznaju sa životom, da vide šta treba da rade i da otkriju šta se sad tu dešava. Takođe, oni počinju uz ovakvo”štivo” da kreiraju priče u svojim glavama. Roditelji nemaju veliku aktivnost tu, pa odakle i naziv “tiha knjiga”.

Kako sve jednom bude prvo ideja, tako je bilo i u ovom slučaju.

Marija Savić, Maštalica, tihe knjige, deca

Foto: Srđan Pajić

– Jedne nedelje u martu prošle godine, dok sam listala Fejsbuk, naletela sam na neke ljude koji se bave “tihim knjigama” i samo sam stala, osetila neverovatnu energiju i rekla “to je to”, ja to sad radim. Sve što sam do tada radila sam stavila na stranu, prestala i okrenula sam se potpuno ovom projektu. Bila sam iznenađena jačinom svoje odluke – iskrena je Marija.

Aska tim je prvi koji je zakoračio u Maštalicu i zbog toga smo posebno srećni.

Marija Savić, Maštalica, tihe knjige, deca

Foto: Srđan Pajić

Deca su naša najčistija bića kojima treba da se posvetimo na pravi način, ne bi li sutra izrasli u dobre i kvalitetne ljude.

Količina pozitivne energije koja se nalazi kako u radionici tako i u samom kreatoru – Mariji, garantuje dugovečnost proizvoda.

– Vrlo je važno da delovi za mlađu decu ne budu sitni, jer može da se desi da iste progutaju. U redu je ako žvaću, mekani su materijali u pitanju, ali ne bi valjalo da se progutaju. Zato se za njih prave knjige sa krupnijim delovima. Sa druge strane za stariju decu, od oko 6 ili 7 godina, mogu i zahtevnije knjige da se prave, sa raznim sitnijim detaljima – ističe Marija.

Marija Savić, Maštalica, tihe knjige, deca

Foto: Srđan Pajić

Mi smo se pitale kako mame mogu ovako nešto svom detetu da naprave kod kuće i kako uopšte nastaje Maštalica. Odgovor se nalazi u videu ispod:

Međutim, ukoliko ipak mislite da ne biste mogle same da sašijete “tihu knjigu”, Marija je tu za vas.

Pročitaj još:

Zabava za čitavu porodicu: Uz nekoliko saveta napravite od vaših zidova nesvakidašnju priču!

Korak po korak: Napravite sapun po domaćem receptu!

Korak po korak: Pogledajte kako uz malo truda možete same da napravite narukvicu!

Viewing all 608 articles
Browse latest View live