Quantcast
Channel: Odgovorna | Aska
Viewing all 608 articles
Browse latest View live

Velike porodice poznatih: Prava sreća ili pomodarstvo?

$
0
0

Odjeknula je vest celim svetom da je fudbaler Ronaldo dobio još  jedno dete!

Ronaldo

Foto: Profimedia

Tako sve češće mnoge zvezde polaze koracima slavnog sportiste i osnivaju velike porodice, a neki od njih i usvajaju decu. O tome se dosta piše i priča, pa se mnogi pitaju da li je ovo ustvari postalo pomodarstvo i koliko je dobro danas imati mnogočlanu porodicu.

– Da li je dete rođeno kao prvo, najmlađe ili kao npr “sendvič dete” (sibling pozicija u porodici porekla), bez dileme utiče na karakteristike ličnosti.  Sve ovo utiče na način na koji će najpre dete, a kasnije i odrasli čovek održavati odnose sa drugim ljudima ili kako će reagovati na konflikte u porodici. Na koji način će se adaptirati na promene ili “zadatke” koji se od njega očekuju. Starija deca su ta koja češće mire druge, ali i štite, ubeđuju  ili osećaju  krivicu zbog nečeg što su uradili. Neretko, mlađa deca odustaju od inicijative, teže prave izbore. Najmlađe dete u mnogočlanoj porodici, sutra kada osnuje svoju, može osećati veliki pritisak ili preopterećenost odlukama, izazovima, i odgovornošću. Zato, ukoliko osnivate mnogočlanu porodicu morate svako dete da posmatrate kao jedinku i da ih tretirate jednako- kaže psihoterapeut Aleksandar Misojčić.

Svakako, poznati se odlučuju da im porodice budu velike, pa tako među zvezdama ima mnogo ovakvih primera.

Glumica Jesika Alba

 

@cash_warren and I are officially going to be outnumbered #babyonboard #herewegoagain 👶🏼🤰🏽#blessed🙏

A post shared by Jessica Alba (@jessicaalba) on

Viktorija i Dejvid Bekam

Anđelina Žoli i Bred Pit

Andjelina Džoli

Foto: Profimedia

Ima dosta i naših zvezda koje mogu da se pohvale velikim porodicama.

Maja Veljković, voditeljka kviza “Slagalica”

Mirka Vasiljević i Savić Vujadin

 

👼🏻👼🏻👼🏻❤️

A post shared by ‘savicvujadin’ (@savicvujadin) on

Anabela i Andrej Atijas

 

#mysquad

A post shared by Anabela Atijas (@anabelci) on

Na listu velikih porodica možemo da stavimo i porodicu Balašević (Đorđe i Olivera), pevačicu Merimu Njegomir, glumca Nebojša Dugalić, pokojnog muzičara Luisa i mnoge druge.

Ukoliko ste ljubitelj mnogočlanih porodica možete da se ugledate na ove zvezde i već večeras proširite svoju porodicu!

Pročitaj još:

Interakcija sa roditeljima je ključna: Ovako deca grade samopoštovanje

Naukom do samopouzdanja: Ovde deca razvijaju kreativnost, talenat i logiku!

Mogu i deca da vam pomognu! Organizujte vaš orman uz pomoć ovih trikova


Puštajte bebi muziku dok je još u stomaku, evo i razloga zašto!

$
0
0

Koliko ste plejlisti pročitali za ovakav slučaj i da li je stvarno tačno da muzika utiče na bebu u prenatalnoj dobi?

Mnogi antički filozofi su ukazivali na važnost muzike za ljude, ali kako ona utiče na još nerođenu bebu?

– Većina nas je čula čuvenu Platonovu rečenicu: “Kada se stil muzike menja, sa njom se menjaju i osnovni zakoni države”. Pored nje dodala bih i ovo: “Muzika je za obrazovanje efikasnije oruđe od bilo kog drugog…Muzika je moralni zakon. Ona daje dušu univerzumu, krila umu, let mašti i šarm životu i svemu ostalom”. Zahvaljujući stepenu razvijenosti nauke postoje mnogobrojne studije koje potvrđuju ove antičke stavove i ukazuju na činjenicu da zvuk podstiče i usmerava čovekov razvoj od prenatlanog doba. U prenatalnom dobu to je zvuk koji dopire iz materice, majčinog krvotoka, njenih organa za varenje, otkucaja srca i disanja, majčinog glasa, iz spoljašnosti – kaže Sanja Stevanović, master muzički umetnik.

Ona objašnjava da su prvi primaoci spoljašnjeg zvuka majčine uši.  Zatim, putem krvotoka zvučni impuls stiže do amniotičke tečnosti materice gde se vrši slabljenje uglavnom frekvencija koje su iznad 300 herca.

– Majka ima ulogu niskopropusnog filtera za zvuke koji dolaze spolja, kako ne bi došlo do oštećenja bebinog još uvek nedovoljno osnaženog slušnog aparata. Generalno i unutrasnji i spoljašnji zvuci koje fetus sluša prolaze kroz pomenuti filter i prilagođavaju se jačini koja odgovara stadijumu razvoja u kom se on nalazi. Treba naglasiti da promena jačine frekvencije ne utiče na intonaciju, ritam, naglasak, i boju zvuka koji dopire do bebe – priča Stevanovićeva za Asku.

Trudnoća i muzika

Foto: Profimedia

Najvažniji organ celoukupnog slušnog aparata je “cochlea” u unutrašnjem uhu.

– Tu se vrši pretvaranje vibracija u neuro impulse, a različite frekvencije se razdvajaju. Studije su pokazale da fetus već u petoj nedelji reaguje na jake zvuke koji dolaze iz spoljašnjosti, od 20. nedelje počinje sve vreme da ih sluša i obrađuje dok, oko 25. nedelje dolazi do sazrevanja veza između perifernih senzornih organa i centralnog nervnog sistema tako da učenje ritmičkih obrazaca  može da počne. U toku razvoja u materici, sa razvojem slušnog aparata uho počinje da razdvaja istovremene frekvencije, kao i brze zvučne sekvence i da opaža veoma tihe zvuke. Ove sposobnosti su po rođenju poput onih kod odrasle osobe. Zahvaljujući tome, nakon rođenja, beba je u stanju da lokalizuje zvučni izvor tj. pravac iz kojeg zvuk dolazi – objašnjava Sanja Stevanović.

Kretanje fetusa

Platon je u svom delu “Atinjanin” opisao koliko je važno kretanje za ženu koja je u drugom stanju. Danas imamo i naučne dokaze kojima možemo potvrditi ovo mišljenje. U prvim mesecima trudnoće fetus slobodno pliva u plodovoj vodi i za to vreme ritmični pokreti srca, i kretanje fetusa utiču na razvoj vestibule (organ ravnoteže). Fetusovi pokreti se odvijaju u ritmičkim obrascima. Beba već izvodi muziku! Kasnije kada se položaj fetusa fiksira i manje više ispuni matericu, na organ za ravnotežu utiču majčini pokreti. Tada bebina koža dolazi u dodir sa zidovima materice, stimulišu se čulne strukture kože i impulsi se prenose kroz nervne završetke, do kičmene moždine. Nakon toga počinje proces mijelinizacije odnosno sazrevanja nervnih ćelija čime započinje i razvoj mozga.

Muzika je jedini medij koji zaobilazi centar za razum i odlazi dirketno u centar za emocije menjajući ritam rada našeg srca i uopšte unutrašnjih organa čak i kada ne obraćamo pažnju na nju.

– Obzirom da se između majke i deteta neprestano vrši razmena hormona, svaka promena majčinog raspoloženja izaziva promenu biohemije tela, model kretanja tela, kvalitet glasa i jezika. I sve to utiče na fetus, ostavljajući dalekosežne posledice u kasnijem životu. Majka je dakle centar. Zbog toga se smatra da dete počinje da uci jezik mnogo pre rođenja. Jezik koji se zove muzički maternji jezik zbog toga što je bebi značajna muzika majčinog glasa (intonacija, ritmovi, tempo, dinamika). Iako ga nakon rođenja doživljava drugačije, jer nema više niskopropusnog filtera, fetus ga prepoznaje i doživljava kao vodilju – kaže Stevanovićeva.

Trudnoća i muzika

Foto: Profimedia

Prema istraživanjima čovek je biće koje ima urođenu sklonost ka muzici, a u kolikoj meri i da li će se ta sklonost i dalje razvijati zavisi pre svega od majke, a onda i okruženja u kojem dete raste. Na osnovu svega pomenutog i činjenici da su cochlea i vestibula anatomski i fiziološki ujedinjene pa se stoga i paralelno razvijaju, potvrdu ove tvrdnje pronalazimo u prenatalnom razvoju. Naravno, potrebno je napraviti razliku između sklonosti i darovitosti, i shvatiti ozbiljnost uticaja muzike na čovekovo biće.

– Prema autoru J.R. Bjerkvolu, svi se rađamo kao nadahnuta bića, a zvuk, ritam i pokret su osnovni elementi utisnuti u naš čulni aparat mnogo pre rođenja. Zvuk je najkompleksniji prenatalno dostupan stimulus koji treba iskoristiti. Muzika živi kroz zvuk i ima moć izazivanja najšireg spektra osećanja u ljudima. S druge strane muzika ne postoji bez pokreta, a gde je pokret tu možemo pronaći i igru. Jednom rečju sve što je neophodno vašoj bebi u stomaku – zaključuje Stevanovićeva.

 

Pročitaj još:

Da li treba uzeti uplakanu bebu u naručje ili je pustiti da se “čeliči”?

Muzika koja utiče na emocije i inteligenciju: 10 klasičnih kompozicija za vaše dete

Izazov za roditelje: Kako da otkrijete talenat kod dece?

Njih sva deca obožavaju: Ko se krije iza Duška Dugouška, Šilje, Popaja, Sunđer Boba?

$
0
0

Pre više od trideset godina, prva glumačka postava za sinhronizaciju prihvatila se ovog nimalo lakog zadatka! Sa prevedenim tekstom u rukama, džej-vi-si slušalicama na ušima, a ispred velikog ekrana na kojem je emitovan originalni crtać obreli su se majstori glume: Mića Tatić, Ljubiša Bačić, Nikola Simić, Miroslav Bijelić-Bjanki, Vera Čukić, Nada Blam i Đuza Stojiljković.

Ova ekipa je mnogim generacijama obeležila detinjstvo i skoro svi pamte neverovatne likove kojima su baš oni pozajmili glasove i jednostavno ih oživeli! Replike koje su izgovarali se i danas govore, a mnogima je srce puno kada ponovo pogledaju omiljene crtaće iz detinjstva, ali sada sa svojom decom.

Iz “gluve sobe” tako su se prvi put čule replike: “Šefe, koji ti je vrag?”, “Grešiš, ovaj, grešiš silno sinko”, “Ludo burazeru, ludoooo”, čuvena odjavna “Mornar sam Popaj ja”… Prvi je na repertoaru bio Mornar Popaj, a za njim su odmah srpski progovorili i Duško Dugouško, Patak Dača, Miki i Šilja, pa onda i Štrumpfovi, Nindža kornjače, Transformersi…

Veći deo arhiva sa prvim sedmominutnim crtaćima, za koje se svi slažu da su bila prava mala remek-dela, izgoreo je u požaru tokom petooktobarskih protesta. Za ono što je sačuvano istekla je licenca, pa samim tim RTS nema pravo emitovanja.

No, evo prilike da se podsetimo ko su bardovi, koji su “oživeli” neke od omiljenih crtanih junaka našeg detinjstva, ali i oni koji stoje iza idola novih generacija

Badža i Sofronije – Ljubiša Bačić 

Ostaće upamćen po tome što je na jedinstven način oživeo između ostalog i pričljivog “mudrosera” – petla Sofronija, nezgrapnog Olivinog udvarača Badžu, halapljivog Štrumpfa Njupadžiju poznatog po onoj “Njupadžija hoće njupu”!

Sinhronizacijom se prema sopstvenom priznanju bavio “iz čiste zabave”. Inače, malo je poznato da je Bačić pored sinhronizovanja crtaća i glume pisao i pesme. Jedna od njegovih najpoznatijih pesama je “Bolji život”, koju je u istoimenoj seriji otpevao Dado Topić.

Duško Dugouško- Nikola Simić

Niko nije niti može izgovoriti legendarnu Duškovu “Šefe, koji ti je vrag”?, kao velikan srpskog glumišta Nikola Simić. “.

Zahvaljujući Nikoli Simiću, glas su svojevremeno dobili između ostalog i Šilja, Miki Maus i Gargamel.

Patak Dača- Đuza Stoiljković

Filmski televizijski i pozorišni glumac Đuza Stojiljković pozajmio je svoj karakteristični glas brojnim crtanim junacima – Patku Dači, Rafaelu (“Nindža kornjače”), Bendžaminu Frenklinu…

Iz obilja replika, koje je izgovarao karakterističnim “pripovedajućim” vokalom, fanovi crtaća, izdvajaju onu, kako kažu “besmrtnu” iz čuvenog Diznijevog animiranog filma o Bendžaminu Frenklinu, u kojoj se pronalazač obraća svom prijatelju mišu: “Amose, da li je to bio elektricitet?”.

Popaj- Mića Tatić

Nikome kao njemu nije polazilo za rukom da dirne u srce sa onom legendarnom uvodnom “Nekada davno, u davna prastara vremena”. Mići ste jednostavno morali da verujete (ako sumnjate, predlažemo da pogledate crtać o legendarnom biku Ferninadu, koji je voleo da sedi ispod drveta i miriše cveće).

Osim Popaja, zahvaljujući njemu progovorili su i Pera Detlić, Veliki Štrumpf, Paja Patak, Tarzan, brzi Gonzales.

Pored sinhronizacija, Tatić je ostao upamćen i po dečjem serijalu “Na slovo na slovo”, a godinama je najmlađe slušaoce Radio Beograda zabavljao emisijom “Dobro jutro deco”.

Ejpril O’Nil- Nada Blam

Među profesionalcima, glumica Nada Blam važila je za sinhronizatora sa najboljom i najvećom moći transformacije. Dovoljno je da pomenemo da je bila Popajeva draga Oliva, preduzimljiva novinarka Ejpril O’Nil (“Nindža kornjače”), Brzi Gonzales i verovali ili ne surovi Skvajrop iz “Transformersa”…

Prvakinja drame nacionalnog teatra pozajmljivala je glas crtanim junacima punih petnaest godina, a kao najdražu izdvaja anegdotu vezanu za lik Ejpril O’ Nil.

Sunđer Bob Kockalone- Vladisalava Vaca Đorđević

Glumica pozorišta “Duško Radović”, Vladislava Đorđević ne krije da joj deca često traže autogram i da je čak i grle kada saznaju da je baš ona Sunđer Bob Kockalone.

Pre nego što se upustila u sinhronizaciju, Bobov lik je upoznavala tako što je odgledala nekoliko originalnih epizoda.

Ova mlada glumica stoji iza većine idola nove generacije: Rena i Stimpija, Keba Krabe, Veverice Sendi, Gospođe Pufne, Biserke.

Kalimero- Dobrila Matić

Sjajnu glumicu Dobrilu Matić su zvali caricom dečje mašte. Starija publika je pamti pre svega po legendarnom pilencetu Kalimeru i njegovoj opaski: “Nepravda, pa to ti je”! Oni malo mlađi zahvaljujući njenom glasu voleli su brojne likove iz “Štrumpfova” i “Snorkijevaca”.

Pored lika tetka Zorke u seriji “Vaga za tačno merenje” Matićeva će ostati upamćena i po sjajnim televizijskim, filmskim , ali pre svega pozorišnim rolama.

Pročitaj još:

Mame, pismeni zadatak ne mora da bude težak!Naučite dete stilskim i pravopisnim pravilima

Velike porodice poznatih: Prava sreća ili pomodarstvo?

Otvoreno pismo majke oduševilo svet: Ćerko, govori glasno i ne izvinjavaj se za ono što ti jesi!

$
0
0

Toni Hamer je majka koja je poželela da putem društvene mreže Fejsbuk podeli svoje savete ćerki, a i svim mamama koje žele neko bolje sutra.

Ona duboko veruje da je njena petogodišnja ćerka ona generacija koja će promeniti svet.

Kada je mala krenula u vrtić ona je odlučila da joj olakša odrastanje kroz nekoliko ispisanih redova punih korisnih saveta.

Otvoreno pismo je u kratkom roku postalo internet senzacija. Mnogi su “podelili” njene savete i pozitivno komentarisali. Emocija se proširila na dosta ljudi, pretežno na žene, što nije iznenađujuća činjenica.

Da li vas dirne kada ovako nešto pročitate?

Prenosimo vam pismo u celosti:

“Za moju ćerku,

Ne izvinjavaj se kada neko drugi naleti na tebe.

Ne izvinjavaj se zato što misliš da si dosadna. Nisi. Ti si biće sa mislima i osećanjima koja zaslužuje poštovanje.

Ne smišljaj razloge zašto ti se ne izlazi sa nekim dečkom. Ne treba ti izgovor. Jedno “Ne bih, hvala” je skroz prihvatljivo.

Ne razmišljaj previše šta ćeš da jedeš pred drugim ljudima. Ako si gladna, jedi šta želiš. Ako želiš picu, ne naručuj salatu samo zato što je naručuju svi ostali oko tebe. Naruči tu prokletu picu!

Ne puštaj kosu da bi učinila nekog drugog srećnim.

Nemoj da nosiš haljinu onda kada ti se jednostavno ne nosi. Nemoj da ostaješ kod kuće zato što misliš da nemaš sa kim da izađeš. Izvedi sebe na sastanak. Iskusi uživanje sama sa sobom. Doživi to iskustvo.

Ne zadržavaj svoje suze. Plakanje znači da osećaš nešto što treba da izađe iz tebe. Nije to slabost, to znači da si čovek!

Nemoj da se smeješ zato što ti je neko rekao da to uradiš.

Ne plaši se da se nasmeješ sopstvenim šalama.

Ne govori “da” iz pristojnosti. Reci “ne” zato što je tvoj život u pitanju.

Ne sakrivaj svoja mišljenja. Govori glasno, treba da te čuju.

Ne izvinjavaj se za ono što ti jesi. Budi hrabra, odvažna i predivna. Budi svoja!”

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Stručnjaci smatraju da je važno da se sve važne stvari usade deci još u detinjstvu, a nas je u vezi sa tim zanimalo koji je recept srećnog života jedne individue?

– Idealno bi bilo da svaka osoba živi život kakav želi i da bude ono što zapravo jeste. Pogotovo je važno da se uči od malena da se vodi autentični život jer to jeste najveća sloboda koju jedan čovek može sebi da priušti. Kao i to da živi u skladu sa svojim odlukama – objašnjava Irena Vučić Živković, psihotarapeut.

Toni Hamer je inače slobodan pisac i ovo pismo je pretočila u knjigu (na engleskom jeziku) koja se može naći na internetu. Deo novca od prodaje njene knjige ide organizaciji koja se bavi ohrabrivanjem žena da budu ono što jesu, bez straha da će biti obačene.

Šta biste vi poručili svojoj deci?

Pročitaj još:

Izvini i hvala: Ljubazne reči koje nam leče dušu!

Ne budite mrzovoljni ujutru, već pevušite: Šest načina da se lakše razbudite!

Ne korisitite tastaturu, već olovku! Bez pisanja, nema ni razmišljanja!

Buduće mame, ovo je savet za vas: Upoznajte bebu dok je još u stomaku sa njenim tatom

$
0
0

Mnogo je pitanja koja se prožimaju kroz ljudski mozak pred susret sa osnivanjem porodice i to je potpuno normalna stvar. Stručnjaci savetuju da bi trebalo da porazgovarate sa prijateljima koji već imaju decu i da usvojite neki od njihovih saveta. Ipak, ono što bi svakako trebalo da uradite jeste da se povežete sa vašom bebom i pre nego što se rodi.

S obzirom da je majka ta koja devet meseci brine o bebi, svom zdravlju, ishrani i aktivnosti, a sve u svrhu zdravog porođaja i novorođene bebe, logično je da ona najbolje zna šta je njenom detetu potrebno.

U drugom stanju žena treba da vodi računa kako se hrani, u svrhu lakšeg porođaja da trenira ali da to podrazumeva vežbe koje su prilagođenje trudnicama, da izbegava stres, ali i da pušta bebi u stomaku muziku. 

O svim ovim temama smo vam već pisali, a ono što je takođe bitno jeste – kako da se otac približi sa bebom dok je još u stomaku? Posavetujte vašeg partnera na pravi način!

Nagovestite mu da bi trebalo da počne da priča sa bebom dok je još u stomaku. Naslonite mu glavu na vaš stomak i kažite mu da ispriča bebi sve planove koje imate sa njom. Možda vam ovo na prvo čitanje zvuči smešno, ali već od 23 nedelje beba vas zaista čuje, a to će nakon rođena i te kako pomoći jer će ona upamtiti glas i znaće da ste to vi.

Trudnice i tate

Foto: Profimedia

Danas se mnogi očevi uključuju u različita istraživanja prenatalnih aktivnosti pa je tako, istraživač Sara Lopez sa Kalifornijskog univerziteta u San Dijegu osmislila takozvanu trubu za trudnice. Naime, trubu bi očevi prislonili uz majčin stomak i pričali sa bebom.

– Ova truba ima za cilj da pojača očev glas, i pokazano je da su bebe po rođenju nimalo kasnije od majčinog prepoznavale i očev glas. S druge strane ne preporučuje se stavljanje slušalica na stomak trudnice jer se muzičke frekvencije razlikuju od glasovnih i za njih je neophodno da prođu kroz filter koji majka u toj situaciji nije u stanju da pruži. Što se tiče očeva, preporučuje se da kroz prijatan odnos sa majkama doprinose stabilnom razvoju deteta jer se tada menja biohemija majke koja istovremeno utiče i na dete. Dakle treba se potruditi što je više moguće da trudnoća protekne što harmoničnije, stabilnije i bezbrižnije jer se u tom periodu postavljaju osnove psihičkog zdravlja jednog posebnog bića – objašnjava Sanja Stevanović, master muzički umetnik.

Kako to sve funkcioniše? Fetus ne doživljava muziku na umetničkom nivou. Zvuk do bebe dopire od majčine telesne i koštane supstance, preko plodove vode u vidu vibracija i percipira se celim njegovim telom. Dakle muzika i zvuk uopšte, za fetus postaje potpuno telesno iskustvo.

– Ono što on može jeste da poveže šablone, koji dolaze od majčinog glasa i pokreta, sa majkom. Različiti eksperimenti sa trudnicama pokazali su da bebe kojima su majke u toku trudnoće recitovale ili pevale neku pesmu reaguju negativno i na najmanju promenu u metru ili intonaciji pesme. Pod negativnim reakcijama osim plača ubrajamo, recimo, i manjak apetita. Takođe utvrđeno je da bebe imaju sposobnost razlikovanja samoglasnika od suglasnika. Zbog toga naučnici smatraju da bebe poseduju muzičku inteligenciju odraslog čoveka –  navodi Stevanovićeva.

Najbitnije je da se partneri dobro slažu, da imaju skladan odnos, što manje stresa, da pričaju međusobno, ali i sa svojom bebom. Očevi stavite ruku na ženin stomak svaki put kad se beba ritne, izdvojite koji minut da šapućete na njen stomak i uživajte zajedno u njenom blagoslovenom stanju!

Pročitaj još:

Puštajte bebi muziku dok je još u stomaku, evo i razloga zašto!

Možete da vežbate i trudne: Pogledajte vežbe koje su za vas

Ne jedite dva puta više, nego dva puta odgovornije: Ovako bi trebalo da izgleda jelovnik trudnice

Internet ne mora da bude nužno zlo: Ovo su videi koje možete da pustite deci!

$
0
0

Svakoj mami je povremeno potreban bar trenutak odmora kada može da se opusti.

Često mnoge mame upale deci televizor ili bar nešto što može da im skrene pažnju. Iako ovakav način nije uvek dobar, na veliku sreću ipak postoje telefoni pa deci možemo da pustimo nešto na internetu i ukrademo malo vremena za sebe.

Tako postoji mnogo videa, u formi crtaća ili kratke pesmice koje su baš pisane za vaše mališane. Deca ih obožavaju, a posle nekog vremena i roditelji počnu da pevuše ove melodije po kući.

Evo nekoliko predloga šta možete da pustite svom detetu kada vam je potrebno malo vremena za vas.

Mama voli bebu

Deca ovu pesmicu prosto obožavaju, a pored toga je veoma poučna jer uz ritam lako mogu da nauče termine mama i tama.

Ide Zmija

Retko koji dečji rođendan prođe, a da se bar jednom ne pusti ova pesmica! Zmija koja se brzo pomera i puzi okolo zaokupiraće svu pažnju vašeg deteta.

Majmunski ples

Pored toga što će naučiti ovu veselu pesmicu, majmunski ples decu uči i plesnim koracima koje će lako savladati.

Čupavci

Mali slatki čupavci su prosto neodoljivi, a vaše dete će se usresrediti na njihovo skakutanje i zaboraviće na sve ostalo.

Paradajzići

Oni su slatki, raspevani, veseli i uče vašu decu da broje!

Pilići

Pilići je video koji ima preko 5o miliona pregleda i deca ga prosto obožavaju!

Kako kaže kuca

Idealan video da vaše dete nauči kako se oglašavaju različite životinje!

Snela koka jaje

Pored toga što je pesmica koja lako ulazi u uši, isto tako uči decu da broje i kako im se zove koji prst!

Dakle, danas kada budete u “škripcu” pustite deci nešto od ovih videa i imate bar desetak minuta za sebe.

Pročitaj još:

Njih sva deca obožavaju: Ko se krije iza Duška Dugouška, Šilje, Popaja, Sunđer Boba?

Mame, pismeni zadatak ne mora da bude težak!Naučite dete stilskim i pravopisnim pravilima

Velike porodice poznatih: Prava sreća ili pomodarstvo?

Seka Aleksić se pohvalila da je njen sin napravio prve korake, a evo kada bi trebalo da dete prohoda!

$
0
0

Ovakva situacija zaista jeste velika radost roditelja i nešto što će se pamtiti celog života.

Prvi koraci naseg andjela…😇😅😍

A post shared by Seka Aleksić | Artist (@seka_aleksic) on

– Prvi koraci našeg anđela – napisala je kratko Seka u opisu videa.

Ukoliko i vi imate bebu i razmišljate o tome zašto još uvek nije prohodala, uopšte nemojte da se brinete. Bitno je da bebi pomognete, ali nikako nemojte da je forsirate već pratite njeno ponašanje da biste znali da je spremna za prvi korak.

– Većina beba prohoda u periodu od 12 do 15 meseca, ali ako kod vas nije takav slučaj, zaista nema mesta panici. Ukoliko vaše dete puzi onda je samo pitanje vremena kada će i samo ustati. Uobičajeno da između 7 i 9 meseca života beba počne da puzi, a to joj koristi jer tako jača mišiće, kičmu i zglobove. Vodite računa o kukovima i širokom povezu, a takođe ne bi trebalo da bebu stavljate u sedalni položaj do šestog meseca života. Ako ste sve ovo ispoštovali budite bez brige, možda već ujutru dete samo prohoda – kaže Milica Gverić, pedijatar.

Beba

Foto: Profimedia

Sasvim je u redu ako dete počne samostalno da hoda sa deset meseci, a takođe ne bi trebalo da paničite ako vaše dete prohoda tek u 21 mesecu. Sve je to individualna stvar.

– Moj stariji sin je prohodao tačno na svoj prvi rođendan, sećam se da se odjednom pustio i krenuo ka krevetu. Kada sam rodila drugog sina mislila sam da sam naučila sve i nisam ni pomišljala o tome da će kasno prohodati. Međutim prošlo je i godinu i po dana, a on je samo hteo da napravi korak, dva i to ako ga držim za ruku. To me je uznemirilo pa sam se obratila stručnjacima plašeći se da nešto nije u redu. Objasnili su mi da su to normalne stvari i da nema mesta panici, već da će beba kada ojača i sama oseti da je spremna prohodati. Tako je i bilo! Nakon dva meseca je sam od sebe jedno jutro otišao do svog tate  – kaže Snežana N. iz Beograda.

Roditelji uživajte u odrastanju vaše bebe i ne stvarajte paniku tamo gde joj nije mesto!

Pročitaj još:

Da li treba uzeti uplakanu bebu u naručje ili je pustiti da se “čeliči”?

Vodite računa o razvoju stopala kod dece: Ovako birajte obuću za mališane

Stigla je beba u kuću: Ne brinite, evo kako se pravilno menjaju pelene

 

 

Milica Dabović organizovala babine pre porođaja, evo koliko se to kosi sa našim običajima!

$
0
0

Ovo je američki običaj, a podrazumeva tzv babine, samo pre nego što se beba rodi. Trebalo bi da svaki gost donese poklone budućoj mami, a koji je namenjen bebi.

Milica Dabović

Foto: Instagram

Milica nosi dečaka, a za svog naslednika je odabrala ime Stefan. Suprotno našim običajima pokazivanja bebe u prisustvu roditelja, ovakav događaj podrazumeva proslavu na kojoj će biti samo mama, a sve treba da bude posvećeno budućem novorođenčetu.

Milica Dabović

Foto: Instagram

Pokloni obuhvataju pelene, ćebad, flašice za bebe, odeću, cucle, zvečke i igračke.

Milica Dabović

Foto: Instagram

Zvanice bi trebalo da budu samo bliski prijatelji i porodica.

Milica Dabović

Foto: Instagram

Ovaj događaj koji je Milica organizovala je sve ono što se kosi sa našom tradicijom. Babine su stari običaj koji podrazumeva posetu rodbine i komšija bebi i porodilji nakon rođenja deteta.

Milica Dabović

Foto: Instagram

Naziv “Babine” dolazi od darova koji se nose detetu i porodilji. Ovaj običaj ne traje isto u svim krajevima zemlje, pa negde važi tri, sedam ili do 40 dana, dok se u drugim krajevima beba obilazi tek kad ojača imunitet što znači nakon mesec i po dana od rođenja. Više o tome čitajte OVDE.

Pročitaj još:

Crveni končić i okrugla torta: Srpski običaji kada se rodi beba!

Da li ste znali? Evo zašto se cepaju majice ocu kada dobije dete

Romantična biohemija: Za “ludilo” u ljubavi su krivi hormoni!

 


Sada i zvanično: Ovo je najbolja igračka za mališane koja podstiče maštu i kreativnost

$
0
0

Prošle godine smo pisali o Zvezdanik kockama, kao savršenoj igrački za vaše najmlađe. Kartonski predmeti koji su višenamenski i imaju dosta pozitivnih aspekata.

Pospešuju motoriku kod dece, psiho-fizički razvoj, produžava pažnju kod najmlađih, podstiču kreativnost, maštu i divergentno mišljenje. Predstavljaju kreativnu i ekološku igračku za uzrast od tri godine pa na dalje.

Zvezdanik

Zvezdanik kocke su sada i zvanično dobre za vaše mališane, potvrđeno je rešenjem Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja.

– Uz zahtev koji sam slala Zavodu, priložila sam i mišljenja stručnjaka koji su mogli da testiraju igračku u praksi i daju svoj objektivan sud. Mnogo sam srećna što su prepoznali ovo kao nešto dobro za decu. Ovo odobrenje od Zavoda znači da će sada i državni vrtići moći da koriste Zvezdanik kocke, a ne samo privatne institucije – objašnjava Ivana Radojević, tvorac ideje.

Ivana planira da se u budućnosti više okrene humanitarnom radu i deci koje su ometena u razvoju, ili pate od autizma, daunovog sindroma i sl. U praksi se pokazalo kao vrlo dobra igračka i za te mališane.

– Okrenuću se humanitarnom radu definitivno, jer je praksa pokazala da moje kocke deluju umirujuće kod dece sa daunovim sindromom recimo, ili kod autistične dece. Umiruje ih i materija i boja, taj prirodni materijal i produžava im pažnju, što je super. Generalno se smatra da ova igračka udaljava decu od kompjutera i svih električnih uređaja. Na te informacije sam vrlo ponosna i jako sam srećna. Nema lepšeg osećaja nego kada dobijete potvrdu da ono što radite srcem i sa verom da ćete uspeti, zaista i uspe – kaže Ivana Radojević.

Ukoliko želite da razvijate razne veštine kod svog deteta, pospešite njegov razvoj, ne gubite vreme već nabavite pakovanje Zvezdanik kocki  što pre (jedno pakovanje sadrži 53 komada).

Pročitaj još:

Sa ovom igračkom je sve moguće: Kocke za maštanje!

Njih sva deca obožavaju: Ko se krije iza Duška Dugouška, Šilje, Popaja, Sunđer Boba?

Slagalice razvijaju maštu i motoriku: Korisna društvena igra za sve uzraste!

 

Ženska trudnoća iz muškog ugla: Ovako partneri doživljavaju vaše drugo stanje!

$
0
0

U periodima trudnoće uglavnom se sav fokus prebacuje na buduće mame. Aska je, s druge strane, istraživala kako je tatama.

Kako li muškarci vide vašu trudnoću drage dame?!

Trudnica, Trudnoća

Foto: Profimedia

Nismo bile lenje i analizirale smo društvene mreže u vezi sa ovom temom. Mnogo je simpatično da se vidi koliko se oni trude oko svojih trudnica i koliko se međusobno “prozivaju”, ali i podržavaju.

U pitanju su muškarci širom sveta, jer mesto na planeti nije važno, važna su dela i poruka koju ista nose.

Profesionalni plesač na originalan način se veseli bebi i ovim gestom dokazuje kako mu ništa nije teško da uradi za svoju dragu. Zapravo, njegovoj ženi je smetalo što on mora ide na treninge, jer je često van kuće, on je našao kompromis- vežbanje kod kuće iako nema dovoljno mesta. Spojili su lepo i korisno. Bitna je volja!

Ovaj momak, recimo, solidarisao se sa svojom dragom. Kako trudnice ne smeju da piju alkohol, napravio joj je “martini” od kiselih krastavčića kako bi mogli zajedno da piju.

Made her a pickle martini since she can’t have drink with me! 🤷🏽‍♂️😂 #pregnantwife

A post shared by Terrence-Jaamal Henderson (@so_hendependent) on

Srećni budući tata je ovom fotografijom prikazao količinu zdrave hrane koju je u stanju trudna žena da pojede. Pod opisom “Evo šta se desi kada odvedeš ludu trudnu ženu na ručak”, pružio je svoju podršku.

Favorit je definitivno dečko koji je sumirao život sa trudnom ženom kroz njenu poruku koja glasi: “Želim hranu, čips, čokoladu, kokice, voćne bombone!”

Da li ste vi imale ili imate ovakve “napade” u drugom stanju?

Tata koji treba da dobije ćerku smatra da će jednog dana izlaziti u klub sa njom, pa želi da je “pripremi” na vreme, a žena samo podržava.
Domišljato, zar ne?

Jedan muž kad je saznao da će dobiti drugo dete, iskoristio je prvu bebu da na šaljiv način obavesti prijatelje da u njihov dom stiže još jedan član. Na papiru kod bebe piše “Moj život mira i tišine je gotov! Moja sestra stiže u maju 2018. godine”.

I za kraj smo ostavili najiskreniji i najlepši način da se jednoj ženi zahvali što će doneti dar, u vidu bebe, na ovaj svet. Uz fotografiju sa ultrazvuka od 8 nedelja trudnoće, budući tata je dodao poruku “Najlepši poklon ikada!”

Može li romantičnije?

Thank you Lord for our #miraclebaby #pregnant #pregnantwife #babysoon #babybump #8

A post shared by Paulstachio (@paulstacio) on

Ako imate slične primere za svog supruga, slobodno ih podelite sa nama, rade smo da čujemo i vaše priče.

Sve za malo smeha i dobre vibracije.

Pročitaj još:

Puštajte bebi muziku dok je još u stomaku, evo i razloga zašto!

Trudnoća nije bolest! Ne verujte u sve što čujete i uživajte u blaženih devet meseci

Ne očajavajte: Trudnoća je moguća i sa policističnim jajnicima

Skijanjem se razvija motorika i čuva zdravlje: Evo zašto dete treba da krene sa ovim sportom što pre!

$
0
0

– Veoma je važno da dete ima pravilan položaj tela kada počne da uči da skija – kaže Slobodan Đurić, instruktor skijanja na Divčibarima.

– Dobra oprema je pola odrađenog posla – kaže Slobodan Đurić i objašnjava da skije treba da budu u visini dela između brade i nosa. Cipele moraju da budu odgovarajuće jer prevelika cipela može da bude krivac za povrede. Važno je da cipele budu dobro zategnute. Deca obavezno treba da nose rukavice jer ih one štite i od hladnoće i od povreda, a ako skijaju dok pada sneg neophodne su im i naočare za skijanje.

– Posebno je važno da deca na snegu nisu preterano obučena. Višeslojna, topla odeća, koja ipak omogućava kretanje i ne izaziva preterano znojenje je obavezna – kaže dr Slobodan Stojković, lekar opšte prakse i specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije.

Bitno je i da se na stazu ne kreće punog stomaka, tačnije sačekajte jedan sat nakon obroka pre nego što krenete sa detetom u prvi spust. Ponesite i dosta tečnosti – vode ili čajeva, da bi mališan mogao da nadoknadi tečnost. Na stazi izbegavajte gazirane napitke.

Deca i skijanje

Foto: Profimedia

Sa tri godine

– Sa tri godine dete savladava blagi spust ravno i vijuganje, a sve kroz igru i razne vrste zabave na blagim, gotovo ravnim stazama. Ova faza je vrlo bitna jer je u od 2,5 do četiri godine prisutan nagli razvoj motoričkih sposobnosti, i ako se ova faza preskoči, neke stvari ostaju nenadoknadive – napominje dr Slobodan Stojković.

Sa četiri godine

Tada je dete spremno za prave skije. Edukacija ide dalje svojim tokom, i počinju se vežbati prvi elementi skijaške tehnike poput plužne vožnje, a poseban naglasak stavlja se na stabilnost za koju je vrlo važno da se dobro uvežba jer njome dete jača sigurnost i poverenje u sebe.

Kasno predškolsko doba

U svim fazama preporučuje se upisivanje deteta u ski-školu, zbog učitelja kojeg ranije nije poznavalo, rešen je i problem autoriteta koji ponekad roditelji teško održavaju u kritičnim situacijama.

Deca i skijanje

Foto: Profimedia

Rano školsko doba

Ako je vaše dete kao malo krenulo da skija, u ovoj fazi preostaje vežbanje naprednijih skijaških tehnika i pokreta.

Na taj način, dete će sa skijama biti na “ti” i iskoristiće fazu kada osećaj straha još nije toliko prisutan kao u odraslom dobu.

  1. Prvog dana se radi na ravnom, a u početku je dovoljno da odižu jednu, pa drugu skiju. Zatim dete ide u čučanj – dohvati skije, pa se ispravi, skuplja skije i rastavlja ih tako što sa jednom nogom iskorači u stranu. Zatim sledi vežba u kojoj treba da se kolenima nagnu u jednu stranu, a ramena da vuku u drugu – tako vežbaju ravnotežu. Tada dolazi vreme za plug – dete treba da zauzme pravilan položaj tela i da skijama napravi slovo A – prednji delovi skija su skupljeni, a repovi rašireni.
  2. Ponovite sve što ste naučili prvog dana i vežbajte skretanje. Skretanje se obično radi spoljnom skijom – to je suprotna skija od strane u koju skrećemo. Ramena treba da budu rotirana u stranu u koju skreću. Ako skreću udesno, treba da rukom drže levo koleno, gledaju udesno i šire rep leve skije i rotiraju rame ka desnoj strani.
  3. Ponovite šta ste naučili prva dva dana, a onda pokušajte da ih naučite da skrenu u drugu stranu. Zatim ide mali spust – treba da skupe skije paralelno i idu niz padinu, zatim da iskorače desnom skijom, idu u čučanj, privuku levu i naprave plug. Kada voze pravo, ispravljaju se i ruke su gore, kada prave plug, spuštaju se u čučanj i ruke su im na kolenima.
  4. Opet se sve ponovi. Sada tokom skretanja mogu ispred sebe da drže štap – poprečno sa obe ruke u visini ramena i iznad vrhova skija. Dok skreću štap na stranu u koju skreću i šire rep spoljne skije.
  5. Napravite kombinaciju svega što ste naučili. Neka idu pravo, prave zaokret u jednu stranu, voze opet pravo deset metara, pa probaju da skrenu u drugu stranu. Prilikom skretanja idu u čučanj, a kada skrenu treba da se isprave. To je dovoljno za malog početnika.

Plivanje i skijanje su najbolji sportovi koji utiču na pravilan razvoj deteta.
– Na nastanak i razvoj osteoporoze utiče nasleđe u kombinaciji sa nedovoljnom fizičkom aktivnošću i lošom ishranom. Sve počinje u mladosti, i zbog toga je potrebno omogućiti primeran razvoj skeleta u ovoj fazi rasta, koji kasnije utiče i na držanje i hod deteta, a najbolji sportovi za to su plivanje i skijanje. Skijanje od malih nogu je korisna fizička aktivnost u prevenciji osteoporoze u odraslom dobu, zato iskoristite ovu zimu da naučite svoje dete da skija – savetuje dr Slobodan Stojković, lekar opšte prakse i specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije.

Pročitaj još:

Spremite se na vreme: Šta je sve potrebno spakovati za zimovanje?

Sankanje mora da bude bezbedno: Vodite računa o OVIM stvarima

Pravac na sneg: Igre u kojima će vaše dete uživati!

Romantična priča puna magije: Kako je nastala bajka “Lepotica i zver”

$
0
0

Bajka je postala omiljena kroz vekove među svim generacijama zbog romantične priče pune magije, ali i važne poruke da je lepota skrivena unutra. Lepotica Bela se zaljubljuje u Zver i razbija čaroliju bačenu na začaranog Princa.

Lik Zveri je prvobitno trebalo da izgleda poput nečeg realnog, poput gorile, međutim, na kraju Zver dobija telo medveda, šape vuka, svinjske kljove i lavlju grivu.

Prema mitu, prava Zver je zaista postojala, bio je to jedan mladi španac – Petrus Gonsalvus, koji je patio od, tada retke bolesti, koju prati rast dlaka po celom telu.

Lepotica i zver

Foto: Profimedia

Bajka “Lepotica i zver” s jedne strane veliča unutrašnju lepotu, a u vizuelnom smislu nudi raskošne slike, ističući simbole poput ruže, za mnoge najlepšeg cveća, vlastitog imena Belle, čiji prevod označava lepotu, a s druge strane i simbole neprikosnovenog vremena koje uzima danak lepoti i kletve koja je bitan element epskih narodnih pesama gde je svaka lepota dostupna ljudskom oku krhka i podložna iskušenjima i povezana silama zle sudbine.

Od prvog animiranog filma koji je bio nominovan za Oskara, mjuzikla koji se prikazivao u pozorištu Brodvej punih 13 godina, do ogromnog uspeha filma iz 2017. godine, brojne interpretacije potvrđuju uspeh ove vanvremenske priče.

Lepotica i zver

Svetski proslavljena trupa “Russian Ice Stars” predstavlja blistavo tumačenje čuvene bajke “Lepotica i zver na ledu” koja će se održati od 15. do 17. decembra u Štark Areni! 30 učesnika, raskošni kostimi, bravure na ledu vrhunskih klizača prirediće nezaboravan doživljaj u prednovogodišnjoj atmosferi. “Lepotica i Zver na ledu” je predstava koja će očarati publiku svih uzrasta i koju će podjednako voleti svi ljubitelji dobre muzike, klizanja i spektakularnih akrobacija koje oduzimaju dah.

Pročitaj još:

Gde su nestale vile, princeze i žapci? Upoznajte decu sa zaboravljenim bajkama

Njih sva deca obožavaju: Ko se krije iza Duška Dugouška, Šilje, Popaja, Sunđer Boba?

Od mašte kreativaca do svetskog hita: Skrivene tajne jedne od najpopularnijih porodica Amerike

 

Pričajte i pevajte sa svojim novorođenčetom, tako ćete mu pomoći da razvije moć govora!

$
0
0

Već smo vam pisali o tome koliko je važno da pričate sa bebom i da joj puštate muziku dok je još u stomaku. Sada ćemo da se baziramo na razgovor sa novorođenim detetom do njegove druge godine života.

Interesantan je opis koji autor Bjerkvol daje u svojoj knjizi, a tiče se samog porođaja. Naime on trenutak izlaska bebe iz maminog stomaka imenuje susretom ljudskog bića sa svetom, koji prati primalni krik.

To je trenutak u kom dete prekida tišinu trudnoće i vrišti za život. Odmah za njim sledi susret sa majčinim glasom. Dete prepoznaje ovaj glas bilo da i majka vrišti ili se smeje, bilo da priča ili peva. I baš je ovaj susret najvažniji u životu svakog čoveka. On je: sigurnost, bliskost, raspoznavanje, društveni kontakt. Stoga je važno da majka razgovara sa novorođenčetom kada ga polaže na grudi da zajedno odahnu posle porođajnih napora.

Mama i beba

Foto: Profimedia

O tome kako se razgovara sa novorođenčetom, kada je pravi trenutak da pričamo sa njima i da li oni razumeju ono što im se govori, razgovarali smo sa master muzičkim umetnikom, Sanjom Stevanović, koja se pre svega osvrnula na tvrdnje stručnjaka.

– Počasni profesor dečje psihologije i psihobiologije Kolvin Trevarten je predstavnik sustinskog zaokreta u shvatanju novorođenog deteta. Njegovo stanovište pripada humanističkoj psihologiji i prema njemu se novorođenče posmatra kao samostalni, društveni pojedinac. Ovo stanovište formirano je na osnovu detaljnih analiza video-snimaka majki i beba, pri čemu se posebno obraćala pažnja na glas i pokret koji one stvaraju – kaže Stevanovićeva.

Ona dalje objašnjava kako Trevarten posmatra komunikaciju majke i novorođenčeta kao duet, pri čemu majka ima ulogu dirigenta do momenta kada oboje osete da je “komunikacija u pravom ritmu”. Tada ovi unikatni izvođači vladaju osnovnim pulsom, barem u prvih nekoliko taktova. Svako dalje preklapanje ili promenu inicijative autor poredi sa isplaniranim smenjivanjem muzičara u toku izvođenja dela. I upravo u ovom svakodnevnom jedinstvenom muziciranju krije se “prozodijski okvir za razvoj razgovora”.

– Beba po rođenju već razume intonacijske formule i ritmičke šeme muzičkog maternjeg jezika. Vremena za gubljenje nema! Počinju razgovori o budućnosti! U početku beba sistematično odgovara pokretima tela, izrazima lica, glasom, da bi posle nekog vremena i ona sama preuzela ceo repertoar izraza, sve do najsitnijih detalja – objašnjava Stevanovićeva.

Interesantno je i saznanje da bebe neverovatno brzo stiču sposobnost korišćenja glasa na različite načine u razgovorima sa majkom.

Mama i beba

Foto: Profimedia

– Pa tako, dvomesečna beba odgovara izuzetno zrelo sa zvučnom nijansom koja odgovara njenom raspoloženju. Pored niza naučnih istraživanja ovu teoriju potvrđuje i činjenica da i roditelji u nekom trenutku počinju da razumeju razlog bebinog plača, bilo da je u pitanju glad, ljutnja, bol ili želja za pažnjom – kaže master muzički umetnik.

Kretanje odojčeta u preciznom ritmu koji odgovara organizaciji jezičkih struktura neke kulture, ima za posledicu da u trenutku izgovaranja prvih reči dete već ima usađen ceo sistem formi i struktura svoje kulture.

– Maternji jezik biva postepeno utisnut u telo odojčeta od samog rođenja kroz zvuk, ritam i pokret. U prenatalnom dobu se kroz učenje muzičkog maternjeg jezika stvara potencijal, a nakon rođenja se razvija komunikacija. Zbog toga su pokreti tela, ritam i muzička intonacija jezika sve vreme od odlučujućeg značaja za razvoj jezičkih sposobnosti – zaključuje Sanja.

Nadamo se da je ovo i više nego dovoljan razlog da budete svesni da od prvog kontakta sa bebom počnete da joj pričate, pevate, da se sporazumevate!

Pročitaj još:

Puštajte bebi muziku dok je još u stomaku, evo i razloga zašto!

Buduće mame, ovo je savet za vas: Upoznajte bebu dok je još u stomaku sa njenim tatom

Seka Aleksić se pohvalila da je njen sin napravio prve korake, a evo kada bi trebalo da dete prohoda!

Bogat novogodišnji program: Odvedite svoje mališane u avanturu sa Deda Mrazom

$
0
0

Tokom novogodišnje atmosfere koja se polako širi najviše se misli na najmlađe. Svi treba da se trude da deca imaju zanimljivo detinjstvo, lepe uspomene i da budu srećna, s tim u vezi u decembru u našem gradu je dosta toga podređeno upravo klincima.

Imate više načina da upoznate vašeg najmlađeg člana porodice sa Deda Mrazom i njegovim pomoćnicima i da mu ulepšate praznike. Mi vam nudimo predloge na koji način možete da obradujete decu, a izbor je na vama!

Bioskopi

Film “Deda Mraz i kompanija” je imao svoju premijeru i sada možete da ga pogledate sa svojom decom u Sinepleks (Cineplexx) bioskopima. Zanimljiva avantura Deda Mraza koji pokušava da izleči svoje vilenjake od ozbiljne kijavice kojoj su svi podlegli. Na šta je sve Deda Mraz spreman kada su deca i novogodišnji paketići u pitanju saznajte u ovoj porodičnoj komediji. Uživaćete kako vi, tako i vaša deca.

Postoji sinhronizovana verzija ovog filma za koji su glas pozajmili Nikola Kojo, Jelena Tomašević, Bojan Perić, Simona Ćirović i Nera Stojanović.

Deda Mraz i kompanija

Deda Mraz i kompanija

Film “Padignton 2” je takođe u bioskopima. Porodični film o neodoljivom medi koji živi među ljudima i upada u razne avanture ne bi li učinio neko dobro delo. Gde je avantura tu je i neka nezgoda, sve to upakovano uz dobar humor predstavlja uživanje za sve generacije. Topla priča za zimski novogodišnji period.

Padington crtani

Foto: Profimedia

Film “Sam u kući” je kultni film koji asocira na Novu godinu. Šta se dešava kada tinejdžer neplanirano ostane sam u kući i susretne se sa provalnicima? Ovaj film je za ljubitelje kućne atmosfere. Ukoliko vam se ne ide van kuće, u bioskope, uključite vašim mališanima ovaj film ,ušuškajte se s njima u krevet i uživajte.

Pozorišta

Predstava “Ponoćne čarolije” je prava razbribriga za decu, a i za roditelje. Ovu predstavu čini sjajna glumačka ekipa (Brankica Sebastijanović, Luka Raco, Stefan Radonjić, Anita Stojadinović i Vladimir Vučković) koja želi decu da nauči vrednostima kao što su zajedništvo i drugarstvo. Oni na autentičan način prenose novogodišnju atmosferu i lepu energiju, zat požurite i kupite svoje karte na vreme.

dečja predstava, Brankica Sebastijanovic i Luka Raco, Ponoćna čarolija

Foto: Željka Dimić

Predstava “Brankove igrane čarolije” je takođe nešto što su glumci osmislili za najmlađe uz dodelu paketića i fotografisanje sa Deda Mrazom. Ovde glavnu ulogu između ostalih ima, ni manje ni više nego, poznati Branko Kockica. Nasmejaće vas do suza, razvedriti i ono što je najvažnije vašem detetu će ostati decembar u lepom dećanju. Nabavite karte za vaše dete brzo jer su mesta ograničena.

Ulice samo za decu

Šetajući glavnom pešačkom ulicom našeg grada možete da naletite na čiku sa belom bradom, brkovima i u crvenom odelu. Prepoznaćete da je Deda Mraz u pitanju po velikom džaku koji ima na leđima i osmehu s kojim prilazi mališanima. Zabeležite lep trenutak i oplemenite običnu šetnju jednom fotografijom. Deda Marazovi su uvek raspoloženi za to.

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Pored fotografisanja i druženja, primetićete i razne štandove po ulicama tokom decembra, a i januara. Poznate ulice Otvorenog srca, na Novom Beogradu kao i u Starom odišu porodičnom energijom. Na štandovima koji su nanizani jedan do drugog, postoji obilje svega što jedno dete može da poželi za ovaj period u godini. Tu su: muzika, uvek neki interesantan program, dosta slatkiša, mnogo nasmejanih ljudi na jednom mestu i naravno lepe dekoracije. Lepo se utoplite, spremite foto aparate i prošetajte sa najmlađima.

Neka praznična atmosfera počne!

Pročitaj još:

Šljokičava, sjajna ili samo potpisana čestitka? Nije važno, ako ste je lično napravili!

Bliži se Nova godina, obradujte najbliže i zapakujte poklone na originalan način!

Ne mora samo drvo da se ukrašava! Okitite dom za Novu godinu sa “jelkom bez jelke”

Osmeh na dar u službi dečjih osmeha: Fondacija koja neumorno uveseljava mališane već 12 godina!

$
0
0

Smatra se da je bogat onaj koji daje i da se samo tako najčistija ljubav širi, bez očekivanja da se dobije nešto za uzvrat. Milion osmeha se deli već dugi niz godina, najviše oko novogodišnjih praznika i prvenstveno deci sa Kosova i Metohije, a zatim i svima ostalima kojima je neophodna.

Kada se spoji humanitarni rad i novogodišnja euforija, dobije se prva studentska humanitarna fondacije Osmeh na dar!


Ona je stvorena sa ciljem, između ostalog i da razbije sve predrasude o tome kako nema humanih ljudi, i da dokaže da ima dosta onih koji čuju tuđe potrebe i rade konkretne stvari ne bi li učinili nešto po tom pitanju.

U prilog svemu tome govori i podatak da kao fondacija traju još od 2006. godine i da se priča sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu proširila na fakultete širom Srbije. 12. po redu akcija ove fondacije je započeta u Novom Sadu, festivalom lampiona krajem novembra i od tada se dešavanja samo nižu.

Sreca je tamo gde su prijatelji ❤ #osmehnadar #ond #sirimoosmehe

A post shared by OSMEH NA DAR (@osmeh_na_dar) on

Oni žele, kao i svake godine, da ulepšaju što većem broju dece novogodišnje praznike. Vrlo uspešno to rade godinama unazad pa sve se čini da će tako biti i ovaj put.

Mnoga deca širom Srbije će moći nasmejano da otvara paketiće koje možda njihovi roditelji ne mogu da spreme, pa studenti tu uskaču u pomoć.

Naravno da svi zainteresovani mogu da postanu deo fondacije ali i deo novogodišnje akcije time što će na štandovima Osmeha na dar doneti pomoć, koja je možda za nekoga simbolična, ali za druge vrlo značajna.

– Trenutno je u jeku naša 12. akcija prikupljanja novogodišnjih paketića za socijalno i zdravstveno ugrožene mališane širom Srbije. Akcija je počela 4.12. zvanično i trajaće do 22. 12..+ U tom periodu će na mnogim mestima u gradovima biti postavljene kutije i štandovi za prikupljanje slatkiša, slaniša, igračaka, školskog pribora i knjiga za dečje paketiće – priča Sandra Bulut iz organizacije.

Kada pričamo o Osmehu na dar, ne možemo zanemariti činjenicu da je sve počelo od studenata i da se ta tradicija nastavlja dugi niz godina. Nameće se pitanje koliko su mladi osvešćeni o humanitarnom radu i volontiranju?

– Čini mi se da je svakim danom sve više mladih koji se okreću humanitarnom radu i to nas jako raduje. Moram da napomenem da se za našu prvu akciju “festival lampiona u Novom Sadu” prijavilo više od 50 ljudi, a mnogi od njih žele i da postanu član našeg tima. Mnogi se varaju da je humanitarni rad besplatan. Toliko nezaboravnih trenutaka, divnih emocija, dobrih ljudi i lepih osmeha srećem tokom višegodišnjeg rada u Osmehu, a to je nešto što najviše vredi! Hiljade i hiljade nasmejanih mališana nas uvek osveže i podsete koje su zapravo prave životne vrednosti i koliko je zapravo svima malo potrebno da budemo srećni- kaže Sandra Bulut.

Da li su se aktivisti ove fondacije susretali sa nekim neprijatnim situacijama tokom svog rada?

– Lagala bih kada bih rekla da nije bilo negativnih situacija, ali su one zanemarljive u odnosu na one dobre strane humanitarnog rada. Ponekad dođe do nesporazuma među ljudima i preduzećima kojima tražimo podršku, jer su mnogi skeptični iz nekih prethodnih iskustava. Mada, sada već pošto postojimo toliko dugo i ljudi nas znaju. Kod nas je sve transparentno i lako proverljivo pa samim tim nemamo puno problema – objašnjava Sandra.

Zainteresovani ljudi mogu da pogledaju detalje rada ove fondacije na njihoovom sajtu, fejsbuk stranici ili instagram profilu.

A post shared by OSMEH NA DAR (@osmeh_na_dar) on

–  Sve ljude dobre volje bih želela da pozovem na tradicionalnu novogodišnju žurku Osmeha na dar, koja će se održati u sredu 20.12. od 21 čas u Beton hali, u klubu “The bank”! Ulaz je simboličnih 250 dinara ili novogodišnji paketić. Dožite da se družimo – zaključuje Sandra, iz organizacije Osmeha na dar.

Lepo je znati da postoji ova mala “fabrika osmeha” i vredni ljudi dobre volje koji brinu o tuđim osmesima i šire dobru energiju.

Pročitaj još:

Bogat novogodišnji program: Odvedite svoje mališane u avanturu sa Deda Mrazom

Bliži se Nova godina, obradujte najbliže i zapakujte poklone na originalan način!

Šljokičava, sjajna ili samo potpisana čestitka? Nije važno, ako ste je lično napravili!

 


Zašto ne treba deci kupovati previše igračaka?

$
0
0

Lepo je kada roditelji imaju mogućnosti da detetu priušte svaku igračku koju poželi. Ono što bi trebalo da se zna jeste da nekad umeju i da mu kažu NE, kako se dete ne bi previše razmazilo.

Sa druge strane, previše različitih igračaka dovodi do toga da dete ne razvija dovoljno maštu navodi psiholog Ivana Petković.

– Nekada jedna igračka može da predstavlja i šerpu u kojoj se kuva ručak i autić i lutkicu i sve što dete poželi. Uz pomoć kockica može da napravi dvorac, kuću, medu… Tako razvijaju maštu i kroz jedan oblik dobiju sve što požele. Ukoliko imaju sve te igračke posebno onda dete gubi interesovanje i ne razvijaju dovoljno maštu – kaže Petkovićeva.

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Takođe, u odnosu na uzrast deteta bi trebalo da se bira igračka. Do druge godine je dovoljno kupiti neke igračke koje mogu da se “vuku” kako bi deca mogla da tovare svašta i vežbala pokrete.

– Dete uzrasti od oko 3 godine najviše voli da crta prstima pa je za njih idealno da kupite glinu, plastelin i bojice ili igračke u obliku životnja kako bi kroz igru mogli da uče… Već godinu dana kasnije im treba slikovnica, puzle i kocke kako bi stvarali razne oblike i učili da bojaju budući da im je tada motorika savršena. Kasnija doba se već interesuje za društvene igre – objašnjava Petkovićeva.

Pročitaj još:

Sada i zvanično: Ovo je najbolja igračka za mališane koja podstiče maštu i kreativnost

Skijanjem se razvija motorika i čuva zdravlje: Evo zašto dete treba da krene sa ovim sportom što pre!

Seka Aleksić se pohvalila da je njen sin napravio prve korake, a evo kada bi trebalo da dete prohoda!

Kao u dobra stara vremena: Ostavite mobilne telefone, okupite društvo i zaigrajte se!

$
0
0

Da li ste kao male igrale društvene igre?

Sećate se okupljanja sa društvom, toplih mirisa koji dopiru iz kuhinje i mnogo smeha dok se kocke bacaju, karte otvaraju, sokovi piju? Sećate se sigurne smo!

Danas, kada svet slavi dan društvenih igara, mi smo odlučile da vas vratimo u taj period i na tren podsetimo da i danas možete da igrate igre kao deca i dobro da se zabavite. Današnje “moderno” vreme vuče za sobom i “modernije” društvene igre, ali mi želimo da ostanemo verne klasici i s tim u vezi dajemo vam predloge za savršeno veče u društvu.

Okupite porodicu i prijatelje, obrišite prašinu sa starih kutija društvenih igara i zabavite se.

Ne ljuti se čoveče

#coveceneljutise 🎲 . . . . . . . #game #gamenight #roomies #roomiesnight #homeparty

A post shared by 🐈 (@maddalenad_) on

Gde je igra nema ljutnje. Ima i ona izreka koja kaže “ko gubi ima pravo da se ljuti”, ali nećemo se time voditi. Lepo promešajte kockice u šaci i neka igra počne.

Riziko

#risk #riziko #tarsasjatek #sheldons #goodgame #strategy

A post shared by Torda Ádám (@adam.torda) on

Ukoliko ste osvajački nastrojeni, a ima vas više od četvoro u ekipi, riziko je prava igra za vas! Tenkovi na sve strane, kocke koje određuju vašu igru i dobra ekipa su ono što drži atmosferu na vrhuncu. Postanite osvajač kakvog svet nije video.

Monopol

Ne vrti se sve oko novca, iako možda deluje da nije tako u ovoj igri. Poenta je, kao i u svakoj društvenoj “zanimaciji”, da se aktivira mozak i da se svi lepo zabave.

Kluedo

Volite “krimi filmove” i uživate da razrešavate misterije? Onda je ova igra prava za vas. Ubacite sebe u kriminalnu priču u kojoj ćete vi biti glavni inspektor i uspećete da rešite slučaj. Ova igra je namenjena za šestoro. Uživajte!

Karte

What is she thinking? 🤔 Bicycle Premium. Available at fine dealers worldwide.

A post shared by Elite Playing Cards (@eliteplayingcards) on

Tablići, remi i mau-mau samo su neke od igara koje možete da igrate. Dobre stare karte jednostavno nikada ne izlaze iz mode! Promešajte dobro, ubacite džokere ako treba, ne blefirajte, već se zaigrajte.

Hajde da za trenutak ostavimo telefone po strani i posvetimo se sebi, porodici i prijateljima sve u prilog lepog provoda.

Srećno!

Pročitaj još:

Vežbajte mozak! Rešavajte zagonetke i zadatke iz matematike

Slagalice razvijaju maštu i motoriku: Korisna društvena igra za sve uzraste!

Zašto ne treba deci kupovati previše igračaka?

 

Dragan Bjelogrlić je spasao dečaku život, a i ove poznate ličnosti su pokazale HUMANOST na delu

$
0
0

Lav Tomić (11) je dečak kome je staklo sa ulaznih vrata preseklo arteriju na ruci, a u pomoć mu je pritekao slavni glumac i reditelj Dragan Bjelogrlić.

Naime, Lav i njegov brat blizanac Vanja u petak oko 13.20 krenuli su u školu iz doma u Ulici Svetozara Markovića u Beogradu. Razbijeni i crveni komadi stakla spali su sa starih ulaznih vrata koja dele dvorišnu zgradu od glavne i Lavu su probili ruku. Vanja mu je odmah pritisnuo ruku iznad rane i poveo ga u obližnji kafić da potraži pomoć. Tamo se zatekla Lavova bivša učiteljica, ali i Dragan u društvu glumca Gordana Kičića. Pozvali su Hitnu pomoć ali je dečaku toliko krvarila ruka da nije bilo vremena za čekanje. Pitanje na čiju odgovornost će se voziti dete u bolnicu više nije imalo smisla postavljati.

– Dragan je rekao: “Meni ne pada na pamet da čekam Hitnu pomoć, mi dete gubimo”. U automobil su ušli su Lav, lekarka, neka žena i Dragan – kaže Jelena, Lavova učiteljica sa kojom je tada ostao Kičić i pokušavao da uteši Vanju.

Redakcija “Blica” stupila je u kontakt sa herojom Vračara čiji se podvig od petka prepričava duž cele ulice Svetozara Markovića. Dečak je toliko krvario da bi mnogi pred tom scenom ostali sleđeni od straha, dok je Bjela odmah rešio da pomogne, pričale su komšije. Međutim, glumac, skromni heroj, samo je prokomentarisao .

– Reći ću samo da se to dogodilo. Smatram da bi svako normalan postupio na isti način – rekao je kratko Bjelogrlić.

Njegovo humano delo danas je tema broj jedan u Srbiji, ali nije on jedini od poznatih koji se pokazao kao veliki čovek. Evo ko je još pokazao humanost na delu:

DARKO MILIČIĆ

Srpski košarkaš Darko Miličić uplatio je donaciju za lečenje mališana koji boluju od smrtonosne Batenove bolesti. zahvaljujući igraču Minesota Timbervulvsa tadašnji šestogodišnjak Aleksa, petogodišnja Zoe, šestogodišnja Zvezdana i osmogodišnji Luka dobili su priliku da otputuju u Kinu na tretman matičnim ćelijama, koji im je produžio život. Miličić je poklonio neophodnih 120.000 dolara deci kojoj su mnogi zalupili svoja vrata uz obrazloženje da je bolest neizlečiva.

BRANKA VESELINOVIĆ

Branku Veselinović (99) često možete da vidite na ulici kako prodaje suvenire i stvari iz svoje kuće kako bi pomogla onima kojima je pomoć neophodna. Ona pola svog dana posveti radu u svojoj fondaciji “Branka i Mlađa Veselinović”

– Prodajem i nameštaj, a novac ponesem u Crveni krst. Humanitarnim radom počela sam da se bavim još od detinjstva, i to ću činiti dok sam živa. Uspevam da od penzije odvojim neki dinar za slatkiše i odem da obradujem stare ili mlade. Radili smo Mlađa i ja to zajedno, a sada je spalo na mene – rekla je Branka domaćim medijima.

KATARINA VUČETIĆ

Manekenka Katarina Vučetić posle kratkog razgovora ubedila je muškarca koji se popeo na Brankov most sa namerom da skoči i izvrši samoubistvo, da odustane od svoje namere. Katarina je sasvim slučajno prolazila tu, pošto je iz autobusa izašla na pogrešnoj stanici. Nije odustala od namere da pomogne nesrećnom čoveku, a tešila ga je rečima “Nemoj da se ubiješ, život je tek pred tobom”. I uspela je u svojoj zamisli!

SVETLANA CECA RAŽNATOVIĆ

Svetlana Ražnatović Ceca

Foto: Latif Adrović

Farhad Nuri (10), dečak iz Avganistana koji je zbog izuzetnog talenta za crtanje dobio nadimak Mali Pikaso, odlučio je da izloži radove koje je stvarao u izbegličkom kampu u Krnjači i tako pomogne u lečenju malog Beograđanina Nemanje Damčevića. Nemanji je nakon operacije tumora na mozgu potreban novac za terapiju koja košta 100.000 evra. Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović mu se pridružila u toj akciji i odlučila da otkupi sve njegove rade. Za jednu sliku dala 100 evra.

SERGEJ TRIFUNOVIĆ

ajvar sergej trifunovic

Foto: Promo

Glumac Sergej Trifunović osnovao je 2014. godine u Beogradu fondaciju “Podrži život, sa ciljem da se pomogne oboleloj deci i omogući im se lečenje u zemlji i inostranstvu. Podrška oboleloj deci i njihovim porodicama u cilju lečenja, medicinskog zbrinjavanja i oporavka, promovisanje i unapređenje sistema dečije zdravstvene zaštite u Srbiji, je osnovni cilj ove Fondacije. Zahvaljujući njegovoj inicijativi danas je mnogim mališanima vraćen osmeh na lice i vera u život.

ALEKSANDAR ŠAPIĆ

Aleksandar Šapić

Foto: Srđan Pajić

Bivši vaterpolista, a danas predsednik opštine Novi Beograd takođe je osnovao humanitarnu fondaciju “Budi human”. Cilj Fondacije je da se pomogne pojedincima, udruženjima i ustanovama kojima je pomoć neophodna u Republici Srbiji.

ANA BEKUTA

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Pevačica Ana Bekuta takođe pomaže kad god je u prilici. Između ostalog odlazi i u Svratište za decu na Zvezdari kako bi mališanima uručila donaciju u vidu slatkiša, namirnica i sredstava za higijenu.

Pročitaj još:

Rijana je dobila nagradu, ali i ove poznate ličnosti se bave humanitarnim radom!

Modna revija za decu iz Prihvatilišta: Humanitarni događaj okupio mnoge poznate zvanice

“Harmonija” u centru Beograda: Humanitarna revija Verice Rakočević

“Preko brda, preko brega i debelog snega”: Pesmu o Deda Mrazu Norvežani pevaju na srpskom!

$
0
0

Da li ste znali da se naše novogodišnje, dečje pesmice čuju i van granica Srbije?

Znate onu “Dobar glas daleko se čuje”, tom parolom su i ovi simpatični Norvežani došli do nas, tačnije mi do njih, bilo kako bilo napravljena je sjajna verzija naše pesme.

Prvi put se čulo za njih kada su obradili našu dečju pesmu “Zakleo se bumbar”, kako je taj snimak doživeo pozitivne reakcije, ovaj put su u duhu novogodišnje euforije odlučili da isto urade samo sa pesmom “Deda Maraze”!

Ovaj simpatični norvežanski hor čine ljudi koji vole pank i rok, a iza rspevanih glasova i dobre energije se kriju advokati, zubari, IT stručnjaci, nastavnici i mnogi drugi profesionalci.

Poslušajte prvo kako zvuče u prazničnoj atmosferi.

Sada, ako su vas oraspoložili i nasmejali nastavite u tom maniru i poslušajte obradu pesme”Zakleo se bumbar”.

Mnogi su bili iznenađeni kako tečno govore naš jezik, a članovi hora često ističu da uživaju da pevaju jugoslovenske pesme. Ako ste se pitali otkud baš “Deda Mraze” pesma, setite se da je i sam taj deka sa belom bradom i pokolima iz njihovog komšiluka.

Uz ovo mogu da se veseli i stariji, a ne samo deca, složićete se.

Pojačajte i uživajte.

Pročitaj još:

Kao u dobra stara vremena: Ostavite mobilne telefone, okupite društvo i zaigrajte se!

Ženska trudnoća iz muškog ugla: Ovako partneri doživljavaju vaše drugo stanje!

Gradite porodicu: Zašto je važno da dete ima brata ili sestru?

Humanitarna modna revija: Deca iz Prihvatilišta dobila mnoštvo poklona od poznatih ličnosti

$
0
0

Prikazane su kolekcije:

  1. Kalina KIDS, dečja moda
  2. Sportina – XYZ

Prethodnih pet godina, Fabrika je skoro sve događaje i revije posvećivala deci Prihvatilišta i prikupljali smo pored novčanih sredstava i većinu proizvoda u kojima deca oskudevaju.

Fabrika Revija Skupstina grada

Na ovoj reviji Fabrika se zahvalila svim donatorima, pogotovu onima koji su decu Prihvatilišta konstanto snabdevali u svemu što im je neophodno za dostojanstven život.

Kako se sva deca ovog sveta raduju novogodišnjim i božićnim praznicima, pre svega zbog poklona koje dobijaju od Deda Mraza i na ovoj reviji su zvanice ispod velike jelke u Skupštini grada stavljali poklone.

Fabrika Revija Skupstina grada

Ono zbog čega se najviše organizuje ovaj događaj je što su deca koja trenutno borave u Prihvatilištu poslali crteže i pisma za Deda Mraza na adresu Fabrike.

Fabrika Revija Skupstina grada

Svi su napisali šta žele i to su i dobili. Pored toga, svako dete ima svog idola koga želi da upozna, pa su u svojim pismima izrazili želju da im poklone uruče poznate ličnosti koje su njihovi idoli i koje žele da upoznaju.

Fabrika Revija Skupstina grada Fabrika Revija Skupstina grada Fabrika Revija Skupstina grada Fabrika Revija Skupstina grada Fabrika Revija Skupstina grada Fabrika Revija Skupstina grada Fabrika Revija Skupstina grada Fabrika Revija Skupstina grada Fabrika Revija Skupstina grada Fabrika Revija Skupstina grada

Tako su se među dečjim idolima našli Ana Štajdohar, Nigor, Ana Stanić, Jadranka Jovanović, Branka Pujić, Iva Štrljić, košarkaš Uroš Tripković i Duško Savanović, fudbaler Milan Bojović, Vladimir Rebić direktor policije, Danijela Vranješ, Suzana Mančić, Vanja Milačić, Tamara Aleksić, Aleksandar Simić i mnogi drugi.

Pročitaj još:

Glamurozna moda: Naši najpoznatiji kreatori predstavili kreacije za Novu godinu

Suzana Perić spektakularnom revijom pokazala kako treba da izgledate u novogodišnjoj noći!

Otkačeno, šik i smelo: Novogodišnji manikir za najhrabrije!

Viewing all 608 articles
Browse latest View live