Hajde zajedno da prođemo kroz ovu listu i pokušamo da promenimo neke stvari u vaspitanju dece dok su još mali i dok sve to ima smisla, jer verujemo da je svim roditeljima u interesu da od mališana danas naprave stabilne, zdrave i kvalitetne ljude za sutra.
Ovo su stvari koje bi svaki roditelj trebalo da radi tokom godine.
![porodica, hrana, žvakanje, mljackanje, deca]()
Foto: Profimedia
SEBI ograničite upotrebu digitalnih uređaja
Treba uvek da krenete od sebe, jer ste vi model ponašanja koji usvajaju vaša deca. Zapitajte se koliko često vi provodite pred njima vremena na telefonu, ispred televizora ili za laptopom, pre nego što im podviknete za to. Napravite “porodični dogovor”, nek svi članovi porodice uređaje odlože na određeno mesto u određenom periodu dana, na primer tokom večere ili dva sata nakon dolaska iz škole i s posla, sat vremena pred spavanje i držite se dogovora. Kreativno osmislite na koji način ćete to vreme upotpuniti. Budite promena koju želite da vidite kod dece. Dakle, prvo sebi ograničite upotrebu tih pametnih uređaja, a onda i deci. Mada ukoliko na vreme krenete sa ovom “igricom” i klinci od starta usvoje taj model ponašanja, verujemo da nećete ni imati kasnije problema sa preteranom upotrebom digitalnih sprava.
![Igrice]()
Foto: Profimedia
Ukoliko se pitate na koji način možete decu da zaštitite od virtualnog sveta i kada je vreme za društvene mreže, odgovore možete da nađete OVDE.
Pustite dete da bude DETE, nek se isprlja tokom igre
Ne sme se preterivati, niti ići iz krajnosti u krajnost, ali dete mora da bude dete i da mu dozvolite da se ponaša i igra u skladu sa svojim godinama. Preterivanje u održavanju higijene može da dovede do poremećaja imuniteta i da doprinose nastanku alergija, astme, pa i ekcema. Podrazumeva se da je održavanje higijene veoma važno, ali to ne znači da porodica treba da živi u potpuno sterilnoj sredini. Naprotiv. Ne grdite ga kada se isprlja, padne, pocepa trenerku, nek se malo čeliči i oseti čari detinjstva.
![Foto: Profimedia]()
Foto: Profimedia
Nek vaši mališani pipnu drvo, blato, insekte, biljke, životinje, pesak… Nek naprave salatu od blata i lišća, bazen od bare, kuću od drveća, nek se zabavljaju u prirodi.
Fizička aktivnost je ključ zdravog života
Današnja deca sve više sede, gledaju u ekrane, povlače se u sebe i otuđuju, samim tim nazaduju u razvoju, kako fizičkom tako i psihičkom. Promenite to, moguće je. Uvrstite u svakodnevni plan neki vid fizičke aktivnosti, bilo da je to šetnja psa, vožnja bicikle, klizanje, trčanje za loptom, spuštanje niz tobogan, odlazak na neku vrstu sporta, samo nek se vaša deca fizički aktiviraju, rade na svojoj motorici i socijalizaciji. Aktivnosti se, naravno, biraju u skladu sa uzrastom i njegovim interesovanjem.
![Deca i skijanje]()
Foto: Profimedia
Svakako zaboravite na teške, opterećujuće treninge za decu i prerano građenje mišićne mase i odlazak u teretane, o tome smo razgovarali sa stručnjakom i možete da pročitate članak na tu temu OVDE.
Pričajte o SEKSU i drugim “zabranjenim” temama
Kako dete raste tako sa njim rastu i roditeljske obaveze, ali i brige. Uz pubertet dolaze misli i raspitivanje o seksu, alkoholu, drogama i upoznavanju sa “čarima” koje odrastanje nosi u sebi.
Svi problemi mogu da se smanje ukoliko se u porodici otvoreno priča o nekim stvarima i ukoliko se deci stavi do znanja da je porodica stub i oslonac, kao i da su članovi iste uvek tu jedni za druge. Bez pritiska, potenciranja i forsiranja nekih tema, samo im stavite do znanja da ste tu, obavestite ih šta ih čeka, objasnite im šta ih zanima i rešite im nedoumice. Budite srećni ako u vama vide nekog od poverenja i otvore vam se, nemojte to uništavati sa: “Još si mali/a za te stvari”, “Što to tebe zanima, ima vremena?!”, “O tome se ne priča u tvojim godinama” i tome slično. Deca su po prirodi radoznala i budite uvereni da će odgovore potražiti na nekim drugim, možda manje pouzdanim mestima. Budite tu za njih i odgovore prilagodite njihovom uzrastu.
![majka i ćerka, porodica, deca, dete,devojčica, ljubav]()
Foto: Profimedia
Ukoliko ne znate kako evo male pomoći OVDE.
Ne oduzimajte deci MOĆ
Ne odlučujte sve umesto njega, ne radite domaći umesto njega, ne kontrolišite svaki njihov potez jer im tako oduzimate moć i pravite od njih nesamostalne ljude. Znamo da svi roditelji rade iz najbolje namere i sa verom da pomažu deci, ne žele da se “muče”, ali verujte nam da je to često “medveđa usluga” i mač sa dve oštrice.
Učite ih da ne odlažu svoje obaveze i da budu sposobni da naprave izbor i ostanu dosledni istom, to se uglavnom može odraziti na oblačenje, sređivanje stvari i igračaka, samostalno učenje i obavljane raznih aktivnosti vezanih za ličnu higijenu, održavanje ličnog prostora urednim i komuniciranje putem telefona, javljanje komšijama na ulici, komunikacija sa porodicom i prijateljima. Ne stavljajte im reči u usta, pustite ih da se izgrade i da budu svesni svojih dela i preuzmu odgovornost za ista, sutra će vam biti zahvalna.
![moda, deca, garderoba]()
Foto: Profimedia
Nek izgrade samopoštovanje i samopouzdanje, više o tome OVDE.
Porodica na okupu
Znamo da se danas mnogo radi i mnogo žuri, ali deca ne smeju da trpe zbog vaših karijera i poslovnih sastanaka. Nađite vreme i svakog dana se posvetite najmilijima, stavite ih na prvo mesto i neka se svakog dana vaša porodica okupi za doručak ili večeru, za gledanje filma, čitanje omiljene knjige i tome slično. Morate da imate kvalitetno provedeno vreme zajedno, budite kreativni i budite tu, sa njima. Neka im se od malena usade porodične vrednosti, da im polazna osnova bude stabilna i dobra. Uvrstite u svakodnevne aktivnosti i razgovor sa porodicom na kojem će svako pričati šta je radio tokom dana, šta mu se desilo lepo…
![uređenje doma, kuhinja, porodica, ljubav, deca]()
Foto: Profimedia
Obratite pažnju na pitanja koja postavljate, jer i ona utiču na zdravije detinjstvo. Više o tome OVDE.
Igrajte se
Podetinjite sa njima, osetite dečju radost, jer u tome je ključ kvalitetnog osnosa i zdravog detinjstva. Dete uz igru prevazilazi određene emocionalne blokade i poteškoće, kao i razvojne zadatke koje stoje pred njim. Roditelj je tu važna karika i potrebno je da puste da dete vodi igru i učestvuju ako ono od njih to traži. Nek najmlađi odrede ko će “igrati”, nek dete podeli “uloge”, zaduženja i pravila, vi ste tu da se igrate sa njima i ništa više.
![Deca heroji]()
Foto: Profimedia
Vreme koje koristi deci jeste minimu 15 minuta konkretne igre, sve ispod toga je malo.
Ne kritikujte, pohvalite!
Vi i vaše dete ste dve različite osobe koje u sličnim situacijama mogu da se osećaju drugačije. Kako biste uspešno razumeli osećaje svog deteta, slušajte ih s potpunom pažnjom usmerenom isključivo na njih, pa ih prihvatite odgovarajući rečima poput “razumem” ili “shvatam”. Vodite konstruktivne razgovore i pogledajte svetlu tačku priče. Ne stavljajte akcenat na kritiku već na pohvalu. Mnogi roditelji se izgube u ulozi koja im je dodeljena pa iz najbolje namere često kritikuju, pridikuju, prebacuju, grde decu… Promenite model ponašanja. Zadajte im zadatke uz određenju nagradu kao motivaciju, ne lažite ih i ne obećavajte im ono što ne možete da ispunite ili nešto što je nerealno za njihov uzrast. Ne poredite ih sa drugima, pričajte im svoje doživljaje iz detinjstva, svoja iskustva, deca to vole da čuju.
![Kažnjavanje, deca, fizičko kažnjavanje, batine]()
Foto: Profimedia
Uvrstite u vaspitne mere raspored aktivnosti i obavljanje zadataka, nek svako ima svoje obaveze koje će biti u skladu sa uzrastom. Mora da postoji granica i jasan raspored, ali ne odlaziti u krajnost, ipak je sredina zlatna.
![tata i cerka, porodica, deca]()
Foto: Profimedia
Više o tome pročitajte OVDE.
Pročitaj još:
Ah ti susreti: Najnežnija priča o jedanaestogodišnjoj devojčici koja navodi na razmišljanje
Da li vaša deca imaju kradljivca mašte? Pročitajte im ovu priču i saznajte slatku istinu!
Dnevnik jedne devojčice: Učite decu da pišu svoje dane, jer je to pravi način za čuvanje uspomena