Da li dajete deci džeparac ili ih puštate da sami zarađuju? Koliko vaša deca imaju godina? Ova i slična pitanja “muče” mnoge roditelje tokom odrastanja njihove dece.
Ne želimo da ulazimo u nečiji džep i organizaciju u porodici, kao ni podelu poslova, ali želimo da skrenemo pažnju na temu koja se tiče novca i dece. Mnoge poznate ličnosti umeju da prošire priču kako su od malih nogu u svetu muzike, slikarstva, glume, manekenstva, da su svoje prve džeparce zaradili sami upravo na pistama, ispred kamera. S druge strane, imamo zabrinute roditelje koji se boje da njihovo dete tako malo “oseti pare” i krene putem posla prerano. A neretko se javlja i treća strana koja se poistovećuje sa poznatima pa koristi svaku priliku da dete da na neki zanat, posao i tome slično.
![Foto: Profimedia]()
Foto: Profimedia
Dokle god se vodite interesima i dobrobiti deteta radite dobar posao kao roditelj. Međutim, želeli smo potvrdu stručnjaka, odnosno mišljenje koje će razjasniti ovu situaciju.
– Ukoliko vaše dete ima neki hobi kao što je ples, gluma ili neki drugi vid treninga na koji ide iz ljubavi i usput joj uz takav vid aktivnosti spontano dođe neki prihod to je sasvim u redu. To su spontani načini zarade i ne stalni. Pohvalno je i ako roditelj oseti potrebu da novčano nagradi dete za pobedu na nekom takmičenju, time ne usmerava najmlađe da stalno zarađuju i rade već je više u pitanju vid stimulacije i nagrada za postignut rezultat i uspeh. Dobro je da se dete bavi nečim što voli i ako je uspešno u tome, pritom dobije kad-kad i novac, to nije ništa loše – objašnjava Radmila Grujičić, psiholog.
Često roditelji dođu na ideju da plaćaju dete za kućne poslove ne bi li im stvorili naviku da rade u kući. Neko to osuđuje, a drugi aplaudiraju. Naš stručnjak ima mišljenje i za takve situacije.
– Nije strano da roditelji stimulišu rad dece novčanom zaradom, pogotovo kada se radi o kućnim poslovima. Smatram da ukoliko su ti poslovi prilagođeni uzrastu, dakle da je u pitanju posao za koji je dete zrelo, to je u redu. Važno je da se naglasi da dete ne treba da radi nešto teško zbog čega bi bilo ugroženo na bilo koji način. Česti su primeri da sinovi izraze želju da pomognu ocu u selu pri sređivanju štale, hranjenju živine, skupljanju trave i tome slično. Kao i da devojčice budu s majkama u kuhinji, to ima odličnu vaspitnu notu. Normalno je da deca žele da se poistovećuju sa roditeljima. Ukoliko osetite potrebu da takvo ponašanje i nagradite ne može da bude ništa loše, jer novcem nagrađujete odgovornost i dečju disciplinu – kaže psiholog.
![kutija dete igra porodica deca]()
Foto: Profimedia
U skladu sa ovom pričom tema nas je navela da pokušamo da odgonetnemo koja je to starosna granica adekvatna za dečji rad i zarađivanje sopstvenog džeparca. Ako bismo zavirili svi u Zakone i podzakonske akte videli bismo da je osnovno obrazovanje obavezno, dakle do 15 godina, a kuda dalje, to je već detetov izbor i kućno vaspitanje.
– Nije džabe rečeno da je osnovna škola obavezna, iz toga možemo jednostavno da zaključimo da je do 15e godine detetu mesto u školi. Samim tim ja nisam za to da dete pre toga krene sa nekim ozbiljnijim poslovima, pogotovo ne da radi nešto za šta nije zrelo. U periodu srednje škole je u redu da se radi, čak je i pohvalno jer se na taj način dete oseća korisno, produktivno i uči se o novcu. Dosta je tu pozitivnih aspekata, kod tinejdžera se putem rada razvijaju socijalne veštine, inteligencija, motorika vrlo često, ali i uči se odgovornosti i više će ceniti “dinar”. Važno je da se i tada biraju poslovi koji su u skladu sa detetovim uzrastom i da se ono ne dovodi u neku opasnost – rekla je Radmila Grujičić, psiholog.
Danas, svedočimo sve češćoj pojavi mnogih muzičkih šou programa gde su glavni akteri deca. Koliko je to lepo i slatko toliko može da bude i opasno.
![Dete i novac]()
Foto: Profimedia
Mač sa dve oštrice?
– Posao pevačica na primer jeste kritičan jer predstavlja “lako” zarađen novac i mnogi roditelji kada postanu svesnu u šta je ušlo njihovo dete postaju bojazni da će da napusti školu. Vratila bih se na gore pomenute zakonske akte. Roditelj ovde igra važnu i odlučujuću ulogu. Oni moraju da budu fleksibilni, pažljivi i spremni da podrže detetov talenat ukoliko ga poseduje, ali akcenat da se stavi na obazovanje. Važno je da se detetu obajsni da svaki talenat treba da bude potkrepljen diplomom, na primer, ukoliko je to pevanje – neka ide u školu za pevanje, šminka – neka završi kurs na kome će dobiti sertifikat, gluma – dramska sekcija ili fakultet. Na taj način će dete dobiti samopouzdanje, biće bolje u onome što voli i razvijaće se u pravom smeru – zaljučuje psiholog.
![pevanje]()
Foto: Profimedia
Da sumiramo, dragi roditelji, treba dete da se podrži i ne brinite ukoliko “luta” i “skače” sa hobija na hobi to nije ništa strašno, traže sebe. Vi budite verni navijač i dobra publika za šta god da se odluči vaša mezimica ili mezimac. Shvatite da je u redu i da ima više zanimanja u nekom periodu, samo ako ono to želi.
Ne forsirajte ništa, samo usmeravajte u dobrom pravcu kako bi i dete i vi bili zadovoljni i srećni.
Smatra se da je svakako bilo kakav vid rada, takmičenja i zarađivanja dragoceno iskustvo za život mlade osobe.
Pročitaj još:
Budite srećni kada vas ovo pitaju: Kada je pravo vreme da dete pustite da prespava kod druga(rice)?
Da li se i vi zbunite kada vas dete pita “kako se prave bebe”? Evo kako da reagujete u toj situaciji!
Organizovala sam dečji rođendan kod kuće i rekla sebi NIKAD VIŠE, a evo i zašto!