Quantcast
Channel: Odgovorna | Aska
Viewing all articles
Browse latest Browse all 608

Fizička aktivnost je nephodna: Kako da pokrenemo našu decu?

$
0
0

Moderno doba je donelo mnoge različite promene kako u životu odraslih tako i u samom odrastanju i odgajanju dece.

Za starije generacije je bila kazna kada im roditelji kažu “vreme je da uđeš u kuću”, dok sada deca retko i jedva odlaze u parkove ili provode vreme napolju sa vršnjacima.

Lopta je bila omiljeni predmet svakog deteta, kao i lastiš, konopac za preskakanje, a sada su to telefoni, tableti i ostale elektronske sprave.

Postavlja se pitanje kako i na koji način da pokrenemo našu decu?

Deca, Trcanje

Foto: Profimedia

Na najvećoj konferenciji za žene: „Pro-Femina 2017“, u organizaciji magazina „Lepota i zdravlje“, panel posvećen ovoj temi vodila je glavna i odgovorna urednica portala aska.rs, Bojana Kesić.

Predstavljanje ove teme počelo je sa pričom o programu “Pokrenimo našu decu” koji su osmislili Aqua Viva pred kompanijom Knjaž Miloš, Ministarstvo prosvete nauuke i tehnološkog razvoja i Srpski savez profesora fizičkog vaspitanja i sporta.

– Projektom “Pokrenimo našu decu” pokušali smo da uvedemo dodatnu svakodnevnu 15-minutnu aktivnost za decu od 1. do 4. razreda. Pokrovitelj je Ministarstvo prosvete, a donator Aqua Viva. Svih 1206 škola u Srbiji smo obišli. Osnovni razlog za ovo je poražavajuća statistika, 70% dece nije dovoljno fizičko aktivno, svako 5 dete ima loše držanje tela, svako 4 je gojazno. Trudili smo se da kroz različit materijal pomognemo učiteljima i profesorima da primenjuju ovaj program. Cilj je bio da kroz 15 minuta deca mogu svuda da se bave fizičkom aktivnošću- objasnio je Goran Petrović profesor fizičkog vaspitanja.

Ovaj projekat ima cilj da se deca upoznaju sa fizičkom aktivnošću kroz zanimljiv način i igru. Tako se na pimer priča “bajka” dok deca oponašaju radnje koje se odvijaju u toj priči. Deca skaču kao zečevi, preskaču barice ili beru jabuke, a to aktivira njihove mišiće i u stvari rade zahtevne vežbe iako toga možda nisu ni svesni.

Ipak, škola ne može toliko da pomogne ukoliko se roditelji ne uključe u svakodnevni život i  rutinu deteta.

deca igra košarka

photo: profimedia

– Svi se rađamo kao socijalna bića, deca trebaju podršku starijeg. Deca su u neprestanoj interakciji sa bližom i daljom okolinom. Sredina koja ga neguje od rođenja negde oblikuje to dete za dalje. Te promene sa kojima se deca susreću tu su od prvog dana. Kako se mi postavimo i kako reagujemo na sve to što okružuje dete, ono će tako i prihvatati sve izazove života. Deca se u tom smislu apsolutno ugledaju na vas, tako da ako vi imate redovnu fizičku aktivnost i zdrav stil života onda će ga imati i deca jer će vas oponašati- kaže psiholog Milica Lajbenšperger.

Neaktivnost i nedostatak fizičke aktivnosti nože imati velike posledice u kasnijem periodu života.

– 70% naše dece je neaktivno, samo 18% dece se bavi fizičkom aktivnošću van škole. Ako znamo da pozitivna fizička aktivnost jača naše kosti i mišiće, onda znamo koliko je to zaista bitno, treba da reagujemo na uzrok, ne na posledice. Prevencija je najbolji način, entuzijasti smo, ne želimo samo ovo da implementiramo u škole, nego i van škole. Zbog neaktivnosti deca imaju probleme sa kičmom, stopalima, držanjem, a kasnije se u životu to teško ispravlja- objašnjava fizijatar dr Slavica Eremić.

Radite zato vežbe sa vašom decom, šetajte se, vodite ih u prirodu i to će vam se sigurno vratiti kao nešto pozitivno.

Pročitaj još: 

Razvijaju maštu i šalju bitne poruke: Zašto deci treba čitati prave bajke?

Prođite sa detetom kroz testiranja i sistematski pregled: Dokumenta potrebna za upis u osnovne škole

Roditelj kao apsolutni autoritet: Ovako previše strogo vaspitanje utiče na dete


Viewing all articles
Browse latest Browse all 608

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa