Naučnici su istraživali uticaj ekrana na decu, posebno fokusirajući se na rizike od atipičnog procesuiranja senzornih nadražaja.
Ukratko, prema istraživanju koje je koristilo podatke Nacionalnog istraživanja dece sprovedenog od strane američkog Ministarstva zdravlja, deca mlađa od dve godine koja su više izložena ekranima imaju veći rizik od razvoja atipičnih poremećaja ponašanja. Ovaj rizik je povezan sa količinom vremena provedenom ispred ekrana, piše RTS.

Poremećaji ponašanja koji se spominju uključuju traženje ili izbegavanje senzornih nadražaja, što može uticati na sposobnost procesuiranja senzacija. Studija je pratila izloženost ekranima kod odojčadi i beba u uzrastu od 12, 18 i 24 meseca, pokazujući da čak i minimalna izloženost ekranima kod jednogodišnjaka može biti povezana sa povećanim rizikom od kasnijeg razvoja poremećaja ponašanja.
Kod dece od 18 meseci i dvogodišnjaka, dodatno vreme provedeno ispred ekrana povezano je sa većom šansom za razvoj povećane ili smanjene osetljivosti na senzacije. Autori zaključuju da, iako umereno gledanje ekrana može biti bezopasno, preterivanje može negativno uticati na fizičku aktivnost, razvoj mašte i kritičkih sposobnosti kod dece, te čak povećati rizik od određenih poremećaja ponašanja.
PROČITAJTE JOŠ:
Bez nekih deca ne mogu u vrtić: Ovo su obavezne vakcine za mališane!
Upozorenje roditeljima: Bizarni trend razbijanja jajeta o glavu deteta nije ni smešan ni zanimljiv!
Mame, ne brinite! Situacije od kojih prvorotke strepe kad dođe beba kući, a ne bi trebaloThe post Zabrinjavajući rezultati studije: Mališane nikako pred ekrane, posledice mogu biti opasne first appeared on Aska.