Quantcast
Channel: Odgovorna | Aska
Viewing all articles
Browse latest Browse all 608

U Novom Sadu se rodio dečak težak skoro 6 kilograma, a evo koja beba je rekorder u Srbiji po težini

$
0
0

U porodilištu u Novom Sadu u četvrtak je rođeno 14 beba, od toga 10 dečaka, a među njima se izdvojio mali Stefan.

Stefan je iznenadio svoju mamu Tamaru, ali i doktore, jer je pri rođenju bio težak čak pet kilograma i 810 grama, a dugačak je 58 centimetara.

I pre tri godine je lepa vest došla direktno iz Beograda. Beba Mila rodila se 11. marta 2019. u porodilištu KBC Zvezdara, a mesto u novinama zaslužila je jer se rodila sa 5.250 grama!

– Što se rekorda tiče, mislim da je jedna beba iz Narodnog fronta i dalje rekorder. Pre više od 20 godina porođena je prirodnim putem drugorotka koja je rodila bebu od 7.200 grama. U porođaju je učestvovao čuveni akušer prim dr Mika Pavlović i načelnica porodilišta prof. dr Dara Popović Škokljev – kaže ginekolog Mima Fazlagić.

Ove vesti inspirisale su nas da istražimo zašto se rađaju velike bebe, kako to utiče na njihov dalje razvoj i koliko je normalno da beba na rođenju ima grama.

– Veličina bebe zavisi od genetike roditelja i od metabolizma majke za vreme trudnoće. Prosečna veličina bebe zavisi i od etničkog porekla. Kod nas je prosečna beba od 3.000 do 3.200 grama, a recimo u Japanu 2.700 – 2.800 grama – kaže dr Fazlagić.

Šta se onda dešava u organizmu trudnice što dovodi do toga da beba bude teža 2.000 i više grama od uobičajene težine?

– Ako je beba mnogo velika obično se posumnja na gestacijski dijabet u trudnoći. To je poremećaj intoleracije šećera i insulinske rezistencije koji se javlja u trudnoći. Takve bebe imaju više od 4.000 grama i tokom trudnoće je obavezno uraditi test opterećenja glukozom, ako primetimo da beba raste više nego uobičajeno i da postoji višak plodove vode. Ovaj poremećaj je sve češći u trudnoći i jedina terapija je dijeta i isključenje svih slatkiša i prostih šećera iz ishrane, što inače preporučujemo svim trudnicama – navodi ginekolog.

Da li je ugroženo zdravlje krupnim bebama?

– Ako postoji ovaj poremećaj rađaju se velike bebe, ali prilično slabe. To u medicini zovemo džin na staklenim nogama, jer je beba velika, a bez energije i često nezrela sa problemom nivoa šećera u krvi. Srećom odmah po rođenju to se lako rešava – zakjučuje dr Fazlagić.

The post U Novom Sadu se rodio dečak težak skoro 6 kilograma, a evo koja beba je rekorder u Srbiji po težini first appeared on Aska.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 608

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa