Epidemiolog prof. dr Darija Kisić Tepavčević govorila je na konferenciji za medije o tome šta će da rade roditelji sa malom decom koja takođe moraju da nose maske koje su uglavnom mnogo veće nego što je to potrebno za njihov uzrast i konstituciju.
– Ova mera se praktično primenjuje istim principima kao i za najstarije. Ono što se preporučuje jeste da roditelji najmlađu decu ne dovode u situacije u kojima će biti pod povećanim rizikom, dakle da ne idu sa njima tamo gde su redovi i gde je mnogo ljudi. Svaka mehanička zaštita, pa uključujući i platnene maske jeste zaštita koja predstavlja barijeru. Napominjem da ni sve ove maske nisu zaštita od 100 odsto, bez obzira na to o kojim se maskama radi, ali ih opet koristimo kao značajnu meru zaštite – rekla je na današnjoj konferenciji dr Kisić Tepavčević.
Kako kaže, najvažnija mera zaštite za najmlađe jeste da ih ne dovodimo u situacije gde smo pod povećanim rizikom da se razbolimo.
– Ako je kod male dece nemoguće postaviti tu mehaničku barijeru u vidu maske, onda sve što možemo da uradimo jeste da svojoj deci obezbedimo takvu sredinu gde im je maksimalno smanjen rizik od infekcije – istakla je.
Kisić je podsetila da nošenje maski na otvorenom nije obaveza već preporuka, a da je obaveza nositi ih na otvorenom samo tamo gde je nemoguće obezbediti distancu od 1,5 metar.
Pročitaj još:
Doktor Kon objašnjava: Da li je svaka temperatura znak da morate da se testirate na koronavirus?
Mere se pooštravaju: Da li ste spremni da ponovo nosite maske ili ih niste ni skidali ovo vreme?