Da li vaša deca provode mnogo vremena za kompjuterom, gledajući u mobilne telefone ili igrajući igrice? Svi ovi „ekrani“ su i te kako privlačni deci. Omogućavaju im istovremeno obavljanje različitih aktivnosti, na interaktivni, lokalni i globalni način. Nove generacije koriste ovaj tip medija za komunikaciju (e-pošta, sms, ćaskanje), znanje (veb, preuzimanja…), deljenje (društvene mreže, fotografije, video snimci …), za zabavu (onlajn igranje, radio i digitalna TV) i „konzumaciju (kupovina na mreži).
Pre nego što napune deset godina, mnogi dečaci i devojčice imaju pristup svim vrstama ovih „ekrana“. Više od polovine ima mobilne telefone, tri četvrtine imaju uobičajen pristup internetu, a gotovo devet od 10 dece svakodnevno igra neku od video igara.
Sve ovo ima pozitivne i negativne aspekte. Omogućuju integraciju, stvaranje društvenih mreža zasnovanih na prijateljstvu i zajedničkim interesima; olakšavaju komunikaciju i razvoj važnih kognitivnih kapaciteta i motoričkih sposobnosti. Međutim, bez adekvatne orijentacije i kontrole, ove tehnologije mogu postati problem ako se deci ostave otvorene za ogromnu količinu informacija bez konteksta ili za ljude sa lošim namerama ili za uznemiravanje. Zahvaljujući internetu decu mogu pasti u fizičku neaktivnost, pa čak i u socijalnu apatiju iz zavisnosti od ovih mašina i onoga što generišu.
Roditelji su zabrinuti kako će se oni odnositi prema svojoj deci prema novim tehnologijama, koje generički grupiramo u termin „ekrani“. Jedan od mogućih odgovora na njihovu zabrinutost je obrazovanje, tj. podučavanje i negovanje navika koje podstiču pravilno korišćenje ovih ekrana. Ljudi godinama govore o roditeljima kao posrednicima koji ih vode, prate, postavljaju primer i tako dalje. Ipak, da bi ove strategije funkcionisale, moraju postojati saradnja i razumevanje od strane roditelja u pogledu uticaja novih i starih medija na pamet čak i najmanje dece.
Navike? Ovo je pitanje. Ali ne samo za roditelje. Ključno je da se deca, od malih nogu, obrazuju kako da koriste medije. Ali kako roditelji to treba da urade? Prema Serđu Tiseronu, dečjem psihijatru, psihoanalitičaru i direktoru istraživanja na Univerzitetu u Parizu, postoji način. Kao plod svog iskustva i istraživanja, Tiseron predlaže „3-6-9-12 pravilo“ kao vodič roditeljima o odgovarajućim starosnim grupama za upotrebu svake od tehnologija.

Foto: Envato
Ovaj predlog je objavilo Francusko udruženje za ambulantnu pedijatriju (AFPA).
A pravila su sledeća:
1) Izbegavajte da deci mlađoj od 3 godine dajete telefon ili kompjuter. Brojna istraživanja pokazuju da deca mlađa od tri godine nemaju koristi od čestog izlaganja ekranima. U skladu s tim, druge studije dokazuju da igranje, decu puno više obogaćuje nego gledanje u televizor.
2) Ne dozvolite deci da koriste video konzole dok ne napune 6 godina. Kada su video igre uvedene prerano, one upijaju svu dečju pažnju na štetu drugih aktivnosti.
3) Nema interneta za decu mlađu od 9 godina i kada jednom započnu da koriste internet, decu mora pratiti nastavnik ili njihovi roditelji koji bi trebalo da objasne tri osnovna pravila za korišćenje interneta:
- sve što se objavi na internetu može biti zloupotrebljeno
- sve što se postavi na internet ostaće zauvek tamo,
- nije sve što se može naći na internetu pouzdano,
4) Kada dete napuni 12 godina u redu je dozvoliti mu da koristi internet, ali pod nadzorom roditelja. Deca mogu pristupiti vebu tek u ovoj dobi, ali njihovo korišćenje treba biti sa oprezom. Roditelji bi trebalo da ih prate i definišu pravila korišćenja, kao i da koriste roditeljski nadzor koji je dostupan na samom računaru ili preko spoljnih provajdera.
Pravilo 3-6-9-12 je neophodno, ali nije dovoljno. Pored toga, važno je regulisati vreme koje deca provode ispred ovih ekrana u svim starosnim dobima. Moramo imati na umu da, ako mi roditelji ne radimo svoj posao, neće ni drugi. Roditelji su ti koji imaju primarnu odgovornost u obrazovanju i oblikovanju svoje dece u svim dimenzijama. A ta odgovornost je neizbežna!
Pročitaj još:
Ne razgovaraj sa nepoznatom osobom na ulici: Hajde da ovako vaspitavamo decu i u virtuelnom svetu!
Brine vas što se vaše dete ne odvaja od omiljene igračke? Evo šta stručnjaci kažu o tome
Težak ranac deformiše kičmu: Ne dozvolite prvacima da nose torbu težu od 2 kilograma!