Odvikavanje deteta od dojenja je postepeni proces davanja bebi druge hrane dok nastavlja da doji. Dojenje, dok god možete, je najbolja stvar za vašu bebu. Pedijatri preporučuju da dojite bebu konstantno tokom prvih 6 meseci života, a da nastavite kasnije onoliko koliko je to ugodno vama i koliko prija vašem mališanu.
Ipak, nikako ne bi trebalo da prekinete pre šest meseci, jer će tek tada vaša beba biti spremna za drugu hranu. I kada odlučite da je odviknete od dojenja postepeno joj dajte drugu hranu, ali neka jedan od obroka ipak bude vaše mleko. Ne možete sve odmah i sada da uradite.
Kako ćete znati da je beba spremna za drugu hranu?
- Brže ogladni nego inače.
- Hranu drži u ustima, a da je prethodno ne pritiska jezikom.
- Pokazuje interesovanje za hranu kada jedu drugi.
- Otvara usta kad vidi da mu hrana dolazi.
Prirodno odvikavanje od dojenja dešava se onda kada beba prihvata i drugu hranu i to više različitih ukusa.
Posle šest meseci, vašoj bebi su potrebni viši nivoi određenih hranljivih materija – kao što su gvožđe, cink i vitamini B i D – a ne može da ih dobije iz vašeg mleka. Čvrsta hrana će samo za početak dopuniti potreban unos za bebe i nadoknaditi je postepeno. Majčino mleko će ostati njen glavni izvor hranljivih sastojaka tokom narednih meseci.
Pa kako odvići bebu od dojenja?
Kad ste vi i vaša beba spremni za odvikavanje, postoji nekoliko stvari koje vam mogu pomoći da iskustvo postane pozitivnije za oboje:
Za vas i vašu bebu je najlakše ako je odvikavanje postepeno – tokom nekoliko nedelja, meseci ili čak duže. Naglo odvikavanje bi trebalo da se razmatra samo u ekstremnim okolnostima.
Započnite s zamenom jednog obroka. Kada vidite da beba prihvata te uslove, počnite da mu dajete i drugi obrok umesto dojenja, pa tako redom. Odaberite sami tempo privikavanja, ali je praksa pokazala da je onaj sporiji mnogo delotvorniji. Takođe, tokom odvikavanja pratite ponašanje bebe. Ona će vam sigurno pokazati da li joj je taj obrok bio dovoljan ili nije.
Ukoliko odlučite da bebu hranite iz flašice, za početak je držite u naručje i mazite je dok jede. Ova dodatna bliskost će pomoći i vama i njoj tokom procesa odvikavanja.

Foto: Pexels
Koju komplementarnu hranu mogu da dam svojoj bebi?
Otprilike nakon šest meseci počećete da unosite čvrstu hranu u bebinu ishranu. Kada se to dogodi, beba će početi da uzima manje majčinog mleka. Uvodite čvrste namirnice jednu po jednu i u malim količinama na početku. Neke se bebe jako zatvore, ako im se daje previše čvrste hrane rano.
Takođe možete svojoj bebi da ponudite male količine vode jednom ili dva puta dnevno, obično nakon navršenih šest meseci. Ne nudite sok u ovom uzrastu. Previše soka može dovesti do zubnog karijesa, gojaznosti ili čak dijareje.
Ako bebi date vodu ili alternativno mleko, ponudite je u šolji umesto u flašici. Dojene bebe lako uče da piju iz šoljice već sa šest meseci starosti. Možete to da pokušate i sa izmuženim majčinim mlekom.
Posle prve godine starosti, beba ne bi trebalo da uzimaju više od 500 ml do 720 ml mleka dnevno. U suprotnom, napuniće se i neće hteti da jedui čvrstu hranu. Takođe, može da se razvije anemija sa nedostatkom gvožđa.
Pročitaj još:
Informišite se na vreme: Sa koliko meseci bi trebalo bebi dati prvi čvrsti obrok?
Jedni su za, a drugi protiv! Otkrivamo istinu o tome da li tokom dojenja smete da dajete bebi vodu!
Pitali ste ginekologa: Da li dobijanje ciklusa prilikom dojenja utiče na kvalitet i količinu mleka?