Anonimna žena objavila je javno pismo u kojem se GAK “Narodni front” opisuje kao logor, porodilje izmučene i umorne, a bebe uplakane od gladi. U njenom pismu jasno stoji da je ukinuta svaka dohrana za bebe i da ukoliko majka nema mleka novorođenče neće biti nahranjeno.
Ova priča nas je navela da istražujemo i saznamo kakvi su stvarno uslovi u porodilištima. Nova regulativa koja se pominje u pismu mame je zapravo Uredba o nacionalnom programu podrške dojenju, porodičnoj i razvojnoj nezi novorođenčeta koju je donela Vlada Srbije i stupila je na snagu 19. jula ove godine.
– Majčino mleko ima neprocenjivu vrednost za sveobuhvatni razvoj, jer sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula i inteligencije, štiti od mnogih infekcija i alergija, a kod odojčadi smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti – stoji u tekstu Uredbe.
Istina je da se ova studija trenutno sprovodi u GAK “Narodni front”, ali jedna stvar je sigurna – bebe NISU GLADNE u porodilištima!
Ono na šta bi trebalo posebno da se obrati pažnja kod porodilja jeste edukacija kada je dojenje u pitanju. Pre dve godine je rađeno istraživanje, a rezultati su pokazali da čak više od 40 odsto majki izađe iz porodilišta, a da pri tom nisu dovoljno edukovane o tome kako se doji beba.
– Porodila sam se pre 17 dana i zaista mogu da kažem da mi beba nije bila gladna. Za dva-tri dana koliko mama i beba ostanu u porodilištu zaista ne postoji mogućnost da novorođenče ne dobije hranu – kaže Milena, Beograđanka koja je nedavno dobila dečaka, inače prvo dete.
Ono o čemu bi trebalo voditi računa jeste da se medicinske sestre posvete svakoj porodilji ponaosob, pogotovo prvorotkama i objasne im kako zapravo izgleda dojenje.
– Tog jutra je došla medicinska sestra i pitala nas je onako s vrata: “Da li neko ima problem sa grudima?” Rekle smo ne, jer nismo ni znale šta nas zapravo pita. To je sve što smo od “edukacije” dobile od nje. Na svu sreću u bolnici je bila sestra koju sam poznavala pa mi je izmasirala grudi, pokazala mi je kako treba da dojim bebu, kako da znam da zaista jede, objasnila mi je šta je kolostrum… Da nje nije bilo izašla bih iz bolnice, a ne bih znala kako da nahranim dete – objašnjava ona.

Foto: Profimedia
Nakon izlaska iz bolnice imate pravo da vam patronažna sestra dođe 5 puta kući, pa je između ostalog njen zadatak takođe da vam pokaže kako se pravilno doji dete.
– Ni ona se nije bavila tom temom, tako da samo mogu da budem zahvalna što je u porodilištu radila žena koju poznajem. Nemojte da brinete da li vam je dete gladno u porodilište, brinite da bude nahranjeno kada dođete kući – navodi Milena.
Na ovu temu smo razgovarali i sa babicom koja već 20 godina radi u zdravstvu.
– Istina je da žene nisu dovoljno edukovane, a tu ima i naše zasluge. U gužvi se nekako uvek smatra da žena zna, da će da oseti kada se beba “igra” sa bradavicom, a kada zaista doji. Baš ako neka zatraži pomoć onda joj objasnimo kako pravilno da hrani dete. To nije problem od juče. Nekako se uvek tu nađe majka, baka, prijateljica… koja objasni porodilji iako bi u suštini to trebalo da bude naš posao. Tu smo da pomognemo, ali priznajem da se ne posvećuje dovoljna pažnja svim porodiljama – kaže babica za Asku koja je želela da ostane anonimna.
Ona navodi da niko neće odbiti da nahrani bebu ako majka nema mleka, ali isto tako apeluje na porodilje da ne paniče na svaki bebin plač.
– Pa nismo mi monstrumi! Pre svega, ženino je pravo da odluči da li će da doji ili ne. Šta mislite da radimo sa bebama čije mame odbijaju dojenje ili jednostavno nemaju mleka? Pa normalna stvar je da novorođenče dobije dohranu, to je najlakše. Ipak, ako beba plače to nije alarm za hranu. Možda joj se spava, mokra joj je pelena, ili jednostavno komunicira na svoj način – zaključuje babica.
Dakle, porodilje ne brinite da će vam dete biti gladno u bolnici, brinite o tome da se na vreme informišete i naučite kako da podojite novorođenče! Ne stidite se da pitate svaki detalj koji vam nije jasan! Sa druge strane, sistem bi trebalo da se uredi tako da svaka trudnica dobije informacije na licu mesta!
Pročitaj još:
Spremni dočekajte bebin dolazak kući: Ovo su osnovne stvari koje morate da imate pri ruci!
Napravite listu: Ovo bi trebalo da spakujete u torbu kada krenete na porođaj!
Trudnice, nikako cigarete i marihuana: Ako ne možete da se odviknete, ONI su spremni da vam pomognu!