U našem narodu su razne rigorozne mere davnih godina primenjivane prema deci ukoliko se primeti da sisaju prste. Uglavnom se sisa palac, ali nije ništa neobično da deca krenu da sisaju i savijeni kažiprst.
Tako se s kolena na koleno prenose priče da se detetu mazao prst ljutom papričicom ili su se mališani grdili kad god bi bili primećeni da stavljaju palac u usta. Isto tako, neki su obmotavali zavojem prste deteta kako ne bi mogao da ih sisa. Ubrzanjem života, porastom edukacije i brzinom širenja informacija sada su na svu sreću ove priče prošlost.

Foto: Profimedia
Svakako, iako su se rigorizne mere odvikavanja svele možda na niži nivo ili su i isčezle skroz, opet roditelji brinu ukoliko primete da njihovo dete uoči kretanja u školu i dalje sisa palac ili neki drugi prst. Odlazi se kod stručnjaka i moli za savet, a mi smo tu da vam olakšamo i skratimo muke.
Razgovarali smo na tu temu sa dečjim psihologom Radmilom Grujičić i došli do interesatnih saznanja.

Foto: Profimedia
– To jeste česta pojava kako kod beba, tako i kod mlađe dece, ali svakako se ne savetuje nikakvo drastično postupanje. Praksa kaže da je potreba za sisanjem prstiju zastupljenija kod emotivnije, osetljivije dece. To je razvojna potreba koja se javlja uglavnom pred spavanje kako bi se mališani umirili. Kompulsivna radnja. Smatram da su rigorozne mere odvikavanja kontraproduktivne. Kako razvojno raste, tako se razvojno i isključuje, sama od sebe – objašnjava Radmila Grujičić, psiholog.
Iako možda zvuči čudno i tera roditelje na brigu, razmislite još jednom pre nego što se opteretite njihovim sisanjem palca, recimo. Psiholog Radmila nas je navela da se osvrnemo i pogledamo sebe i većinu današnje starije populacije. Šta mi radimo pred spavanje? Puštamo muziku, meditacije, čitamo vesti, blogove, gledamo televiziju i tome slično. To su moderniji načini umirenja uoči spavanja i kompulsivne radnje koje se obavljaju, pa opet niko ne ide zato kod lekara, zar ne?! Tako je i sa decom i njihovim navikama sisanjem palca.

Foto: Profimedia
– Ukoliko primetite da vaše dete i uoči polaska u prvi razred uveče sisa prst, ne očajavajte samo mi verbalnim putem, sasvim mirno i prijateljski objasnite da je to prerastao, da se to vezuje za bebe, da će možda sutra spavati kod nekog druga pa će ga u društvu ismejavati zbog toga. Takođe, kao roditelji vodite računa da su deci uvek pred spavanje čiste ruke. Ne sekirajte se, ova navika je prolazna i sasvim normalna – zaključuje Grujičićka.
Kakva su vaša iskustva sa decom i sisanjem prstiju?
Pročitaj još:
Pitali smo stručnjaka: Sa koliko godina dete može samo da počne da sprema užinu za školu?
Postoji i pametan način na koji deca mogu da koriste mobilni telefon, ovo je jedan od njih!