Počinje sezona godišnjih odmora i mnogi od nas se pripremaju za odlazak na more. Leto je doba godine kada je izlaganje suncu najveće.
Bez sunca na zemlji nema života, ali koliko god je ono veličanstveno, toliko je i opasno, naročito zbog štetnog zračenja koje nam šalje. Sunce proizvodi elektromagnetske zrake, od kojih je nama vidljiv samo jedan manji deo.
Pre svega treba da znamo da Sunce zrači infra crvenim zračenjem (IR) i ultraljubičastim zračenjem (UVA, UVB i UVC). Infra crveno zračenje je značajan faktor spoljne sredine, ima sve veći uticaj na zdravlje ljudi, a posebno na kožu. Postoje različite vrste infracrvenog zračenja, a štetni i opsani su infracrveni A zraci (IR-A).

Foto: Dragan Mujan
Dermatolozi poručuju da je IR-A četiri puta jače i štetnije od UVA i UVB zračenja zajedno i da dovodi do mnogobrojnih i dugoročnih oštećenja kože. To štetno infra crveno zračenje prodire najdublje u kožu, izazivajući brojna oštećenja DNK, zbog čega se direktno povećava rizik od pojave raka kože.
– Apelujemo na građane da se štite od sunca, ne samo kada idu na more nego svakog dana, naročito u dolazećem letnjem periodu. Svedoci smo, da su nam i pored raznih upozorenja, kupališta i bazeni prepuni kupača, posebno mladih ljudi u periodu od 10-16h kada je Sunce najjače. Možda je razlog za takvo ponašanje i taj što se često neželjeni efekti sunčevog zračenja ne vide odmah, osim u slučajevima kada se intenzivno izgori na suncu, što može ponekad da bude bolno i dramatično. Ono što se češće dešava je da se izlažemo suncu, a nismo svesni posledica koje se mogu desiti u budućnosti zbog oštećenja naše kože, već dobro poznatim UV zracima, ali i IR-A zracima, o čemu se u poslednje vreme više govori, koji oštećuju kožu i mogu dovesti do stvaranja prekanceroza i raznih vrsta rakova kože, pa i melanoma, ali tek nakon više godina od našeg neodgovornog ponašanja – rekla je dr Danijela Milčić iz Klinike za dermatovenerologiju KCS.
U celoj priči oko izlaganja Suncu treba posebna pažnja da se usmeri na najmlađe, jer je upravo yaštita od štetnog sunčevog zračenja najvažnija kod dece.

Foto: Dragan Mujan
– Prvo što svaki roditelj treba da spakuje u putnu apoteku je krema za sunčanje. Bitno je da se izabere adekvatna zaštita od sunca sa visokim zaštitnim faktorom, preporučena za uzrast deteta i da se dete radovno maže. Krema za sunčanje se nanosi na sve delove kože desetak minuta pre izlaska na sunce. Mazanje deteta se ponavlja u zavisnosti od boje kože, pigmenta i prethodne izloženosti kože Suncu. Za bebe i malu decu obično je potrebno ponovno mazanje kože na svakih pola sata. Potrebno je da se koriste preparati koji imaju dokazanu efikasnost u sprovedenim studijama, jer korišćenje krema koje nisu proverene može da dovede do opekotina i oštećenja kože – kaže dr Goran Vukomanović, pedijatar iz Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj.
U cilju podizanja svesti o svim efektima sunčevog zračenja, dermatolozi i pedijatri širom Srbije i ovog leta nastavljaju veliku edukativnu kampanju pod sloganom “Ne budi crven kao rak”!
U svim radionicama aktivno učestvuje i jedna majka, Miljana Marinko, čija desetogodišnja devojčica ima alergiju na Sunce, tačnije na određena sunčeva zračenja.

Foto: Dragan Mujan
– Štetno sunčevo zračenje je danas veliki problem sa kojim se suočavamo. Sunce je izvor života i donosi nam svima mnogo radosti, ali u isto vreme postoje određena štetna zračenja koja mogu da budu veoma opasna. Apel za sve majke, bake, sestre da posebnu pažnju obrate na to IR-A zračenje. Mi smo saznali da je naša ćerka alergična na Sunce kada je ona imala tri godine i kada smo krenuli da provodimo vreme sa njom u prirodi. Pri prvom kontaktu sa martovskim Suncem te godine ona je za kratko vreme sva otekla. Pomislili smo da je u pitanju reakcija na neku namirnicu, ali čim smo ušli na pedijatriju saopštili su nam da je to reakcija na sunčeve zrake. Teško je prilagoditi dete i čitavo njeno detinjstvo novom stilu života, ali navikli smo se vremenom i uspevamo da zadržimo visok kvalitet njenog odrastanja. Stvaramo joj uslove da ne gubi ništa zbog postojanja te alergije, već da može nesmetano da uživa u svim dečjim čarima koje odrastanje nosi sa sobom – iskrena je Miljana Marinko.



















U skladu sa čitavom pričom mi smo konsultovali pomenute stručnjake oko liste preventiva koje bi svako trebalo da primenjuje kada govorimo o izlaganju na Suncu. Nikad nije na odmet podsetiti se ovih stvari, jer izgleda da često na iste zaboravljamo.
Ovo su saveti za pravilnu zaštitu od sunčevog zračenja:
– Odabrane zaštitne kreme koristiti svakodnevno, ako ste izloženi suncu više od 10 minuta.
– Ponavljati premazivanje zaštitnim sredstvom nakon kupanja, znojenja ili brisanja peškirom.
– Obratiti paznju da odabrana krema za sunčanje, osim od UVA i UVB zračenja, štiti i od infracrvenog (IR-A) zračenja koje je daleko jače i štetnije za kožu, jer prodire najdublje u njenu strukturu.
– Bilo bi najbolje da zaštitna krema ne sadrži veštačke hemijske filtere kao zaštitu od sunčevog zračenja, bolje rešenje su svakako mirkopigmenti.
– Ne produžavati sunčanje zbog korišćenja većeg faktora.
– Izbegavati izlaganje suncu u periodu od 10h do 16h.
– Prilikom boravka u hladovini zaštita od Sunca je takođe potrebna.
– Iako ste pravilno naneli kremu koja vas čuva od sunčevog zračenja, koristiti i ostala zaštitna sredstva koja su svakako dobrodošla – naočare za Sunce, šeširi, voda za piće…
Pročitaj još:
NE BUDI CRVEN KAO RAK Kroz igru i druženje deca uče kako da se štite od infracrvenog A zračenja!
Infracrveno A zračenje je izuzetno štetno! To su naučili i mališani u Dino parku Novi Sad
Mališani se provodili u Dino parku i naučili koliko su infracrveni A zraci štetni