Plišane igračke
Većina modernih plišastih igračaka (uključujući i krznene medvediće) uglavnom mogu da se operu u mašini na programu za vunu, koristeći blagi deterdžent namenjen ovom materijalu. Najbolje bi bilo da pogledate etiketu kako biste znali koji je najbolji program za njih. Ukoliko su natpisi na etiketi izbledeli (što je čest slučaj) onda poslušajte ove savete.
Ne bi trebalo da perete:
- bilo šta sa baterijama
- bilo šta sa muzičkom kutijom
- bilo šta punjeno penom
Sve ostalo slobodno možete da operete u mašini.

Foto: Profimedia
Kako se pere?
Pre nego što igračku stavite u mašinu sa nje skinite svu dodatnu garderobu, kuglice ili predmet koji ide dodatno uz samu osnovu igračke. Najbolje bi bilo da ih perete u vreću za pranje ili eventualno u jastučnicu. Ne bi trebalo da palite centrifugu kako se igračka ne bi izdeformisala. Stručnjaci higijene smatraju da je najbolje da se igračka osuši dok iz nje curi voda, ali ako se za ovaj korak odlučite zimi onda dozvolite sebi da upalite najmanju centrifugu. Ukoliko se bojite da će igračka da se odlepi ili da će da pusti boju, prethodno je potopite u hladnu vodu kako biste mogli da testirate istu. Pre nego što date detetu da se igra proverite da li je igračka 100 odsto suva!
Gumene ili plastične igračke bez baterija

Foto: Profimedia
Neke čvrste plastične igračke (poput kockica) mogu da se operu u mašini za suše, ali na gornjoj polici. Nikako nemojte da mešate igračke sa prljavim posuđem. Ako nemate mašinu dovoljan vam je i umivaonik. Potopite igračke, iskoristite malo deterdženta za posuđe i prebrišite ih sunđerom. Ukoliko se dete igralo napolju sa njima, onda ostavite da stoje u vodi nekih sat vremena kako biste bili sigurni da je izašla sva žemlja i prljavština. Uzmite staru četkicu za zube kako biste očistili sitne otvore. Igračke možete da isperete u rastvoru koji ćete sami da napravite. Za njega vam je potrebno: čaša sirćeta i 10 šolji vode. Pomešajte i prirodnim putem dezinfikujte igračke.
Igračke za kupatilo

Foto: Profimedia
Ove igračke su ugavnom napravljene od gume ili plastike, a idealan su “magnet” za plesan i bakterije. Igračke poput popularnih patkica za kupanje ubacite u vodu sa sapunicom (u kadu) samo onda kada se i vaše dete kupa. Morate da znate da to što je bila u vodi sa šamponom ne znači da je ona očišćenja.
Većina ljudi retko kad razmišlja o tome šta se nalazi unutar patkice, misleći kako se i same igračke zapravo peru za vreme kupanja deteta. Budući da je reč o gumenim igračkama, koje prilikom stiskanja ispuštaju vazduh iz sebe i stvaraju zvuk pištanja, ako je prilikom stiskanja gumena igračka pod vodom, ona natrag u sebe usisa vodu koja u njoj može da se zadrži danima. Rezultati istraživanja su pokazali da su u skoro 60 odsto ovakvih igračaka pronađene gljivice, a u 80 odsto njih potencijalno patogene bakterije. Smatra se da nije potrebno da bacite sve plastične igračke koje deca imaju u kadi, ali preporučuje se da ih jednom nedeljno dobro operete i dezinfikujete. Najbolje je da ih dobro izribate običnim antibakterijskim sapunom, a potom da im unutrašnjost ispereti mešavinom sirćeta i sode bikarbone. Zatim ih ocedite i ostavite da se osuše do idućeg kupanja.
Pročitaj još:
Da li se sećate ovih stvari? Ovo su igračke koje bude nostalgiju!