Na samom početku da objasnimo o čemu je reč. Kundalini joga se naziva još i joga svesti. Ona je dinamičan i moćan alat koji je dizajniran da nam omogući iskustvo na nivou duše.
Kundalini jogu čine dobro odabrane statičke poze (asane), dinamični pokreti, vežbe disanja, meditacije, pevanje mantri. Praktikovanje Kundalini joge će vam pomoći da balansirate vaš endokrini sistem i da ojačate vaš nervni sistem, da otkrijete vaše stvaralačke sposobnosti.
Ono što je dobra stvar jeste da je Kundalini joga dobra i za vaše dete. Zato smo na ovu temu razgovarali sa Natašom Vukoje kako bismo saznali kako ova vrsta vežbe utiče na najmlađe.
Koliko je meditacija za decu korisna?
Meditacija i joga uče decu prisutnosti, fokusu, prihavtanju sebe i svog okruženja. Kao Kundalini joga učitelj za decu, često su naši časovi zasnovani na igri u kojoj radimo joga poze, meditiramo… Najveće zablude roditelja su da časovi izgledaju kao časovi za odrasle. Sve igre, asane, meditacije su prilagođene deci kako bi uživali i istraživali svet oko nas.
Koje metode se primenjuju pri meditaciji?
Sa decom ne možete primenjivati određene metode. Kundalini joga nam daje dosta meditacija koje su u pokretu, sa muzikom i mantrama. To je ono što je deci blisko. Svaka meditacija u kojoj ćete reći detetu da leži i bude mirno neće dati rezultat, jer to nije stanje koje je njima poznato. Zato kroz Kundalini jogu deca prihvataju meditacije kao nešto potpuno njima blisko.

Foto: Profimedia
Da li postoji određena dob kada bi deca trebalo da počnu da meditiraju?
Ne postoji kada bi trebalo. Postoji samo osećaj roditelja kada se javi da je meditacija potrebna prvo roditeljima, pa onda tek deci. Naši časovi su podeljeni na uzrast od 3 do 5 godina, od 5 do 8, od 9 do 11, i adolescente. Naravno da se joga i meditacije razlikuju i skladu sa godinama učenika.
Na koji način je najbolje da se deci pristupi kako bi meditacija bila nešto što će im ostati kao “životna navika”?
Meditacija, umirenje je potpuno prirodno stanje našeg bića. Zašto ja nikada ne pravim posebne predstave o samoj meditaciji. Prvi korak je da deca vide kako roditelji to rade, da im daju primer. Na taj način deca prihvataju to kao normalno, i nisu potrebna dodatna objašnjenja. Neverovatno je koliko deca brzo uče. Ja svoju devojčicu, koja ima 7 godina, uvek pozovem da meditira sa mnom, ili da radi jogu. Sada već zna sve mantre, jer prosto postaju sastavni deo našeg dana.
Da li postoji razlika između meditacije za decu i za odrasle?
Naravno da postoji, čak ni ne mogu da se porede. Za decu meditacija traje najduze 2 do 3 minuta, dok za odrasle najkraća je 11 minuta, a najduze i do 60 minuta.
Na šta se najviše obraća pažnja kod dece kada je meditiranje u pitanju?
Kao učitelj, ja obraćam pažnju da dete prihvati proces. Dete treba poštovati, i ne nameteti nešto po svaku cenu jer se nama to radi. Deca vole da budu poštovana kao što i mi odrasli to volimo. Naravno, deci su potrebne granice i pravila. To je ono čemu nas Kundalini joga uči.
Da li mogu roditelji kod kuće da ih nauče ili ipak treba stručna osoba da bude uz njih?
Ja ne bih savetovala da roditelji podučavaju ako nisu oni učitelji. Svojim primerom mogu da pokažu deci, da im približe sami proces i da ih uključe u svet joge i meditacije. Deca će prihvatiti to. Podučavanje bi trebalo učitelj da radi.
Pročitaj još:
Ono što zračimo to i privlačimo: Nataša Vukoje iskreno o ljubavi i partnerskim odnosima
Nataša Vukoje je i posle razvoda verovala u ljubav, pa vezu na daljinu pretvorila u BRAK
Nataša Vukoje: Uz pomoć rekonekcije sam na svim životnim raskrsnicama znala pravi put